Grupa Azoty coraz bliżej

 Zarządy Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A i Zakładów Azotowych Puławy S.A. zawarły porozumienie określające zasady współpracy oraz prowadzenia negocjacji, których celem jest podpisanie umowy o konsolidacji. Związkowcy w Puławach nie kryją rozczarowania lakonicznością komunikatu.

 

Porozumienie, określające zasady współpracy oraz prowadzenia negocjacji, których celem jest podpisanie umowy o konsolidacji podpisały Zakłady Azotowe w Tarnowie i Zakłady Azotowe w Puławach.

Jak czytamy w komunikacie, w porozumieniu została określona lista zagadnień oraz wytyczne dotyczące sposobu ich unormowania w umowie o konsolidacji. Strony zobowiązały się do dołożenia należytej staranności w celu zawarcia umowy, co następować będzie w dwóch etapach - w pierwszym etapie do 30 października 2012 roku, tj. przed podwyższeniem kapitału zakładowego Azotów Tarnów, w zakresie dotyczącym głównie zasad ładu korporacyjnego oraz kontynuacji uruchomionych projektów inwestycyjnych, w tym energetycznych oraz w drugim etapie w 30 dni po podwyższeniu kapitału zakładowego Azotów Tarnów, głównie w zakresie strategii i synergii.

Powyższy podział na etapy zawarcia umowy o konsolidacji jest konsekwencją ograniczeń w możliwości wymiany informacji pomiędzy Azotami Tarnów a ZA Puławy, wynikających z przepisów o ochronie konkurencji. W świetle tych przepisów wymiana szeregu informacji będzie możliwa po uzyskaniu zgody właściwego organu antymonopolowego na przeprowadzenie transakcji i po jej zamknięciu. Umowa o konsolidacji stanie się skuteczna i będzie wykonywana, pod warunkiem przeprowadzenia oferty nowych akcji Azotów Tarnów, o ile w wyniku tej oferty Azoty Tarnów stworzą z ZA Puławy grupę kapitałową. Strony uzgodniły, że nazwa grupy kapitałowej po zamknięciu transakcji będzie brzmiała: Grupa Azoty.

W ramach negocjacji strony przeprowadzą wzajemny przegląd i analizę struktur organizacyjnych spółek, które wejdą docelowo w skład Grupy Azoty, jak też ich stanu finansowego oraz projektów inwestycyjnych. Celem tych działań będzie w szczególności zidentyfikowanie i maksymalne wykorzystanie synergii występujących między ZA Puławy a Azotami Tarnów i wchodzącymi w skład grupy Azotów Tarnów ZCh „Police” S.A. i ZAK S.A, zwiększenie efektywności wykorzystania ich zasobów, wypracowanie najbardziej efektywnych form zarządzania wszystkimi spółkami Grupy Azoty, a także zorientowanie Grupy Azoty na budowę wartości dla swoich klientów oraz wzrost wartości dla akcjonariuszy. - Konsolidacja polskiej chemii jest niezbędna. W obliczu postępujących procesów globalizacji i integracji wszystkich gałęzi przemysłu, to jedyny sposób na obronę przed wrogimi przejęciami i zwiększenie konkurencyjności polskiego przemysłu chemicznego na rynkach europejskich i światowych - mówi Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.

Zaskoczenia lakonicznością wydanego komunikatu nie kryją związkowcy z Puław.

- W komunikacie zapewniono jedynie akcjonariuszy, że ich zyski są stabilne. Nie poruszono najistotniejszych dla gospodarki aspektów. Zapomniano o tym, że zakłady azotowe są jednym z istotniejszych elementów tzw. łańcucha żywieniowego naszego kraju. Przecież ceny nawozów wpływają na ceny żywności. Ich jakość na jakość żywności - napisali w oświadczeniu związkowcy.

Zdaniem działaczy, nie powiedziano nic na temat produktów, które będą w przyszłości wypracowywane przez Grupę. Nie wiadomo też, jakie są dalsze plany. Wiadomo jedynie, że realizowany będzie projekt energetyczny. Według Zarządu Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego „Puławy”, największej organizacji związkowej w puławskich zakładach, niepokój budzi brak w komunikacie wydanym przez obydwa zakłady aspektu społecznego. - Czy generowane będą nowe miejsca pracy? Czy można spodziewać się stabilności w zatrudnieniu już istniejącym? Co z logistyką i zaopatrzeniem? Co z otoczeniem zakładów? Czego mogą spodziewać się obecni, dotychczasowi kontrahenci? Tego zabrakło. Skupiono się jedynie na zysku akcjonariuszy i zapewnieniu sobie reprezentacji w Radzie Nadzorczej nowo powstałego podmiotu - uważają szefowie związku.

 

 

 

 

 

 

21.09.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |