Czas na aktywność

 W Borzęcinie dobiega końca realizacja prowadzonego od 2010 roku projektu „Czas na aktywność” skierowanego do osób bezrobotnych. Do tej pory, spośród 75 osób uczestniczących w projekcie, 21 znalazło zatrudnienie.

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie od 2010 roku realizuje trzecią edycję programu „Czas na aktywność”, skierowanego do osób poszukujących pracy.

W ramach programu prowadzone były zajęcia aktywizujące, treningi kompetencji społecznych, poradnictwo psychologiczne z elementami psychoedukacji, warsztaty z doradcą zawodowym. Uczestnicy wysłuchali także wielu wykładów na tematy związane z psychologią społeczną, medycyną pracy i uzależnieniami. Podczas warsztatów beneficjenci projektu nabyli konkretne umiejętności, np. pisania CV czy podania o pracę, dowiedzieli się jak zachowywać się podczas rozmów kwalifikacyjnych, uczyli się też sztuki wizażu. Wszystko po to, by poprawić kontakt z przyszłym pracodawcą.

W ramach projektu organizowano również wyjazdy integracyjno-szkoleniowe, które cieszyły się sporym zainteresowaniem. W ostatnim, dwudniowym integracyjnym szkoleniu w Muszynie wzięło udział 50 osób. – Wielu z bezrobotnych, zresztą nie tylko w naszej gminie, przestało wierzyć w to, że ich sytuacja może się zmienić i nawet nie chcą jej już zmieniać, stali się „uzależnieni” od pomocy społecznej – mówi Adam Kwaśniak, koordynator projektu. – Od lat korzystają z pomocy społecznej, uważając że ta pomoc będzie się im należała zawsze. Dlatego nie czynią żadnych starań, by tę sytuację zmienić. Naszą rolą jest przekonanie ich, że warto jednak podjąć wysiłek i odmienić swoje życie. Nie jest to łatwe, bo to dotyczy w większości członków rodzin patologicznych, osób ze środowisk wykluczonych, bez wykształcenia i wręcz nieprzystosowalnych. Jednak nie możemy oglądać się na trudności i często niezauważalne efekty, lecz konsekwentnie podejmować kolejne próby.

W realizowanym przez Borzęcin projekcie program jest więc tak skonstruowany, by zdobyta wiedza stała się przysłowiową wędką. W całej gminie pomocą społeczną objętych jest blisko 200 rodzin. W projekcie uczestniczyło w sumie 75 osób, głównie w przedziale wiekowym 30-50 lat. 21 spośród nich znalazło zatrudnienie.

Projekt kończy się wraz z końcem roku, ale pracownicy GOPS w Borzęcinie już przygotowują wniosek na realizację nowego, na lata 2013-2014. - Projekt zakłada nie tylko kontynuację dotychczasowych zajęć, ale przewiduje także nowe elementy. Oprócz poradnictwa, wyjazdów integracyjnych połączonych z treningiem kompetencji rodzinnych, a także zajęciami skoncentrowanymi na poprawie jakości życia beneficjentów, chcemy powiązać te działania z problemami ochrony środowiska i ekologii. Planujemy więc m.in. wyjazd do ogrodu botanicznego. Chcemy nie tylko przekonywać beneficjentów naszego projektu o tym, jak ważna jest kultura osobista i dbanie o własny wygląd, ale także dlaczego należy dbać o własne otoczenie. Natomiast w organizowanych kursach zawodowych uwzględnimy zarówno potrzeby rynku pracy, jak i sugestie uczestników projektu – zapowiada Adam Kwaśniak.

03.10.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |