Ważny jubileusz, ważni goście

 Dobiegły końca obchody jubileuszu 85 lecia Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach. W uroczystościach wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, który w towarzystwie wnuczki Eugeniusza Kwiatkowskiego odsłonił pomnik twórcy Państwowej Fabryki Związków Azotowych życząc, by duch Eugeniusza Kwiatkowskiego był duchem dobrej pamięci ludzi i dokonań.


- 85 lat istnienia Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach to również 85 lat zamysłu mądrego budowania polskiego przemysłu – powiedział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, który odwiedził Tarnów w związku z 85-leciem Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach. Prezydent spotkał się z pracownikami Azotów Tarnów i przedstawicielami władz Tarnowa. W towarzystwie Julity Maciejewicz-Ryś, wnuczki Eugeniusza Kwiatkowskiego, twórcy Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie, prezydent odsłonił pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego przed siedzibą spółki. Wziął również udział w gali święta pracowników Azotów Tarnów. - Tu, w Tarnowie, od początku działań była wizja rozwoju i wola budowania, uprzemysławiania kraju po odzyskaniu niepodległości. Pierwsze ambicje zbudowania fabryki to były wydarzenia na miarę epoki, ale dziś potrzebne są nam również ambicje dobrej pracy kadry inżynierskiej i chemików. Jest tu świadomość dobrej i twórczej pracy, która będzie decydować o tym, jak będzie funkcjonował Tarnów, jego mieszkańcy, cały region, cała Polska. Te ambicje sprzed 85 lat powinny stanowić wyznacznik wspólnych działań – podkreślił Prezydent, przemawiając do przedstawicieli lokalnej społeczności.

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. powstały z inicjatywy Prezydenta
II Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Decyzja o budowie fabryki zapadła w marcu 1927 roku. Jednym z najbardziej zasłużonych dla rozwoju Państwowej Fabryki Związków Azotowych był inżynier Eugeniusz Kwiatkowski, wicepremier i minister skarbu, minister przemysłu i handlu, pomysłodawca Centralnego Okręgu Przemysłowego i budowniczy portu w Gdyni. W roku jubileuszu Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. postanowiły ufundować pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego, który stanął na skwerze przed główną siedzibą spółki. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz, twórca m.in. pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, generała Józefa Hallera we Władysławowie i marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu. Pomnik przedstawia portretowe ujęcie postaci – popiersie umieszczone na prostopadłościennym cokole. Koncepcja nawiązuje do wizji pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. W rozwiązaniu cokołu artysta zaproponował rodzaj szarfy biegnącej dynamicznie po przekątnej, mającej symbolizować Wizję i Czyn, które uosabiał Eugeniusz Kwiatkowski w czasach II Rzeczypospolitej. Lekko pofałdowana szarfa nawiązuje także do wzgórz obecnych w pejzażu Tarnowa i jest swego rodzaju odniesieniem do pomnika gdyńskiego, gdzie lico cokołu tworzą biegnące fale. Popiersie, o wysokości 172 centymetry, odlane jest z brązu, natomiast ponad dwumetrowej wysokości cokół to monolit z bloku granitowego. Na szarfie umieszczona jest wypowiedź Eugeniusza Kwiatkowskiego dotycząca budowy tarnowskiej fabryki: Nigdy w przeszłości ani w teraźniejszości nie było postawione w Polsce zadanie tak trudne, tak skomplikowane, tak nowe, tak wielkie do zrealizowania w tak krótkim okresie czasu.

Jerzy Marciniak, Prezes Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach przedstawiając historię i nawiązując do aktualnych zamierzeń spółki, podziękował byłemu ministrowi skarbu Aleksandrowi Gradowi za to, że miał odwagę pozwolić Zakładom Azotowym na podjęcie konsolidacji sektora chemicznego. I to właśnie Aleksander Grad podczas uroczystej gali uhonorowany został Statuetką Eugeniusza Kwiatkowskiego, jako osoba szczególnie zasłużona dla spółki.

Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów zatrudnia obecnie prawie 9 tysięcy pracowników. Zarówno im, jak i miastu i zakładom w Polsce, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski życzył, by duch Eugeniusza Kwiatkowskiego był duchem dobrej pamięci ludzi i dokonań.

 

09.10.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |