Wspinaczka w Chinach

Podczas rozgrywanej w chińskim Xining piątej edycji Pucharu Świata we wspinaczce sportowej, zawodniczka MKS Tarnovia Azoty Tarnów Alpinus Team Edyta Ropek wywalczyła bardzo dobre drugie miejsce. Polka awansowała na drugą pozycję klasyfikacji generalnej Pucharu. Natomiast Jędrzej Komosiński z PGNiG AZS PWSZ Tarnów z czasem 6,5 sekundy ustanowił nowy rekord Polski na dystansie 15 metrów.

Finałowe edycje tegorocznego Pucharu Świata we wspinaczce sportowej rozgrywane są w Azji. Przedostatnie zawody odbyły się w środkowych Chinach, w okolicach miejscowości Xining w dniach 12-13 października. Znakomity start zanotowała Edyta Ropek, bardzo dobrze spisali się pozostali reprezentanci Polski.

Z rundy eliminacyjnej do finału awansowali wszyscy Polacy. Swoje rekordy życiowe poprawiła czwórka z nich, na czele z Jędrzejem Komosińskim, który ustanowił nowy rekord Polski z czasem 6,50 sekundy. Bardzo dobre czasy zanotowały również Aleksandra Rudzińska (Pol-Inowex SkarpaLublin), Klaudia Buczek (MKS Tarnovia) i Monika Prokopiuk (Pol-Inowex Skarpa Lublin).

W pierwszej fazie finału Edyta Ropek rozstawiona została z Rosjanka Julią Kapaliną, która pokonała tarnowiankę podczas ostatnich Mistrzostw Świata. Tym razem jednak po bardzo wyrównanym biegu to Polka wygrała ten pojedynek. Do dalszej fazy awansowały również Aleksandra Rudzińska i Klaudia Buczek, która wyeliminowała Monikę Prokopiuk. Z rywalizacji mężczyzn odpadł niestety Jędrzej Komosiński, sklasyfikowany ostatecznie na 14 miejscu.

W następnej fazie finału Edyta Ropek rywalizowała z kolejną rosyjską mistrzynią, liderką tegorocznego Pucharu Świata Aliną Gaydamakiną. Tarnowianka ponownie zwyciężyła, odpadły natomiast Klaudia Buczek sklasyfikowana na siódmym miejscu i Aleksandra Rudzińska, która zajęła ostatecznie piątą lokatę.

W biegach o awans do ścisłego finału Ropek trafiła na aktualną mistrzynię i rekordzistkę świata Julię Lewoczkinę. Jednak trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata wyprzedziła rywalkę i awansowała do ścisłego finału, w którym przegrała z francuską Esther Bruckner. Mimo tej porażki Edyta Ropek ponownie awansowała na drugą pozycję klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Rywalizację mężczyzn zdominowali Rosjanie, zwyciężył Stanisław Kokorin, przed Jewgienim Wajczekowskim i Sergiejem Abrakmanowem. Wśród kobiet trzecie miejsce zajęła Rosjanka Maria Krasavina.

Po zawodach w Xining Polacy udali się do Szanghaju na komercyjne zawody Rock Masters, które odbędą się w dniach 16-17 października. Finał Pucharu Świata zaplanowano na 20 i 21 października w południowokoreańskim Mokpo.