Wspinacze zakończyli sezon

W południowokoreańskim Mokpo zakończyły się pucharowe zmagania we wspinaczce sportowej. Zawodniczka MKS Tarnovia Azoty Tarnów Alpinus Team Edyta Ropek w klasyfikacji generalnej PŚ 2012 uplasowała się na wysokiej czwartej pozycji. Edyta wywalczyła najwyższe miejsce z grona startujących w tym roku reprezentantów Polski.

Zakończyła się rywalizacja w Pucharze Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. W tym sezonie klasyfikację generalną zdominowały Rosjanki, zwyciężyła Alina Gaydamakin przed Julią Lewoczkiną i Marią Krasawiną. Po pechowym starcie w ostatnich zawodach w południowokoreańskim Mokpo, tuż za nimi uplasowała się Edyta Ropek. Tarnowianka nie zdołała utrzymać wystarczającej przewagi punktowej zapewniającej miejsce na podium. - Poziom wspinaczki na czas z roku na rok wzrasta. Cieszę się ogromnie, że po tylu latach startów nadal utrzymuję się w czołówce. Moim celem w tym roku były przygotowania do Mistrzostw Świata. To był bardzo trudny sezon. Teraz mam nowe cele i chcę się jeszcze lepiej przygotować do kolejnego roku. Po czterech latach nadal jestem aktualna mistrzynią Europy, w przyszłym roku w kolejnych mistrzostwach chcę pokazać się z jak najlepszej strony – podsumowuje swoje starty Edyta Ropek.

W ostatnich zawodach w Korei Południowej tarnowianka sklasyfikowana została na siódmym miejscu. Najwyższe miejsce wśród reprezentantów Polski wywalczyła Monika Prokopiuk z Pol-Inowex Skarpa Lublin, plasując się na czwartym miejscu. Jej klubowa koleżanka Aleksandra Rudzińska sklasyfikowana została na ósmym miejscu.

W rywalizacji mężczyzn do finału awansował Jędrzej Komosiński. Zawodnik PGNiG AZS PWSZ Tarnów ostatecznie zajął dziewiąte miejsce.

W klasyfikacji generalnej Pucharu świata 2012 reprezentacja Polski odniosła znaczący sukces. Aż pięcioro naszych zawodników uplasowało się w pierwszej dziesiątce rankingu.

Wysokie miejsca w Pucharze Świata 2012 oprócz Edyty Ropek wywalczyły: Aleksandra Rudzińska – piąte miejsce, Klaudia Buczek – siódme miejsce, Monika Prokopiuk - ósme miejsce oraz Jędrzej Komosiński – 10 pozycja.

Na 12 miejscu uplasował się Łukasz Świrk. Pierwsze kroki w seniorskim PŚ stawiali również nasi juniorzy, którzy zajęli odpowiednio: 27 miejsce ex aequo Marcin Dzieński z PM Tarnów i Paweł Sikora (niezrzeszony), 37 miejsce Rafał Hałasa z Pol-Inowex Skarpa Lublin.