Pamięć i niepodległość

 Na uroczystość upamiętniającą pacyfikację wsi Waryś połączoną z obchodami III Gminnego Święta Niepodległości zaprasza gmina Borzęcin. Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa fotografii „Droga dochodzenia do wolności”.

 

W najbliższą niedzielę, 11 listopada, w ramach obchodów 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Borzęcinie odbędzie się uroczystość upamiętniająca pacyfikację wsi Waryś połączona z obchodami III Gminnego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczną się mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym w Borzęcinie Górnym o godzinie 14.00. Po mszy uczestnicy przemaszerują na cmentarz parafialny, gdzie nastąpi uroczyste poświęcenie i odsłonięcie Pomnika Ofiar Pacyfikacji Warysia. Tragiczne wydarzenia miały miejsce w Warysiu 21 września 1942 roku. Gestapowcy i żandarmi niemieccy zamordowali wówczas troje mieszkańców: Wiktorię Curyło, Franciszka Dzika i Jana Kwaśniaka, a 13 osób zostało aresztowanych.

Po odsłonięciu obelisku przed budynkiem Domu Ludowego w centrum Borzęcina nastąpi złożenie wiązanek pod Pomnikiem Poległych. Na godzinę 15.45 w sali imprez GOK organizatorzy zaplanowali rozpoczęcie wieczornicy patriotycznej, podczas której usłyszeć będzie można między innymi relacje żyjących świadków pacyfikacji Warysia.

Wspólne świętowanie Dnia Niepodległości zakończy śpiewanie pieśni patriotycznych oraz poczęstunek tradycyjną grochówką wojskową.

Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa zdjęć „Drogi dochodzenia do wolności”. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy w ten wyjątkowy dzień chcą się włączyć w świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości. .

Organizatorami obchodów są: Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, Przewodniczący Rady Gminy w Borzęcinie, Zespół Szkół w Borzęcinie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.

09.11.2012
Komentarze:
Vineet: 18.11.2012
tak sobie szuakm i szuakm i znalazłam bardzo ładne uzasadnienie dla przekształcenia szkoły w filię: Jak czytamy w uzasadnieniu do Uchwały: „Powodem przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 20 im. Bohaterf3w 6 Pułku Piechoty jest mała liczba ucznif3w szkoły, co ma znaczący wpływ na wysokie koszty funkcjonowania placf3wki jako odrębnej jednostki budżetowej gminy. Przeprowadzenie procedury przekształcenia jest niezbędne w celu włączenia ww. szkoły w strukturę nowej placf3wki. Ograniczenie nakładf3w finansowych związanych z kosztami pracowniczymi pozwoli zmniejszyć wydatki budżetowe miasta.”to rozumiem . własnie na takie uzasadnienie rzeczowe, konkretne liczą mieszkańcy, a w przypadku naszej szkoły takich argumentf3w nie ma!!!! trzeba więc dalej walczyć o prawdę i przyzwoitość!!!!
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |