Postscriptum Festiwalu Niepodległości

 Dobiega końca I Festiwal Niepodległości, impreza, którą zorganizowało w Tarnowie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości. Postscriptum do imprezy będzie trzydniowy, od 24 do 26 listopada, cykl wykładów, seansów i spotkań autorskich zatytułowany „Białe czy czarne plamy?  Między racją stanu a zdradą narodową".

 

Od 27 do 31 października odbywał się w Tarnowie I Festiwal Niepodległości zorganizowany przez Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości. Swoistym postscriptum do Festiwalu będzie trwający od 24 do 26 listopada cykl wykładów, seansów i spotkań autorskich, który organizatorzy zatytułowali „Białe czy czarne plamy? Między racją stanu a zdradą narodową".
Do Tarnowa zaproszeni zostali badacze oraz twórcy podejmujący kwestie polskiej racji stanu i narodowej zdrady, m.in.: reżyser
Grzegorz Braun, redaktor Piotr Zychowicz, zastępca redaktora naczelnego „UWAŻAM Rze Historia”, autor książki „Pakt Ribbentrop – Beck” oraz publicysta i pisarz Rafał Ziemkiewicz, z którym uczestnicy Festiwalu rozmawiać będą m.in. o jego najnowszej książce „Myśli nowoczesnego endeka".
Na 25 listopada o godzinie 12.00 zaplanowano natomiast konferencję naukową „Dzieje
zdrady w Polsce, organizowaną w Ratuszu przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Tarnowie, Akcję Katolicką Diecezji Tarnowskiej przy współpracy Muzeum Okręgowego. Celem konferencji jest refleksja naukowa na temat dziejów zdrady w dawnej Rzeczypospolitej. Okazją – niechlubna, 220 rocznica konfederacji targowickiej, jaka przypada w bieżącym roku.

W programie konferencji zaplanowane zostały cztery wykłady: „Ujście - Kiejdany 1655 - Zdrada czy konieczny wybór?" (prelegent: prof. dr hab. Mirosław Nagielski - Uniwersytet Warszawski), „Zdrada w czasach konfederacji barskiej" (dr Arkadiusz Stasiak - Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II), „Problem zdrady w dobie bezkrólewia po śmierci Augusta II i polskiej wojny sukcesyjnej 1733-1735" (prof. dr hab. Tomasz Ciesielski - Uniwersytet Opolski), „Kiedyśmy spali Polskę nam ukradli. Targowica i zdrada I Rzeczypospolitej" (Wacław Prażuch - Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej).

Na wszystkie spotkania, seanse i konferencję wstęp jest wolny.

 

Program:
24 listopada - aula Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38

16.00 – spotkanie autorskie z Piotrem Zychowiczem


25 listopada – Ratusz

12.00 - „Dzieje zdrady w Polsce” – konferencja naukowa

17.00 - aula Starostwa Powiatowego w Tarnowie

spotkanie z reżyserem Grzegorzem Braunem i zaproszonymi historykami, w trakcie spotkania pokazy filmów „Towarzysz Generał” i „Towarzysz Generał idzie na wojnę”


26 listopada - aula Starostwa Powiatowego w Tarnowie

18.00 – spotkanie autorskie z Rafałem A. Ziemkiewiczem

23.11.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |