Rewolucja śmieciowa

 Samorządy dostosowują się do wymogów wynikających ze zmiany ustawy dotyczącej gospodarki odpadami. Wiąże się to z wprowadzeniem powszechnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którą właściciel nieruchomości będzie musiał płacić w zamian za odebranie i zagospodarowanie śmieci. Zmiany wchodzą w życie od lipca przyszłego roku. Wiadomo już, że w Tarnowie opłata wynosić będzie 9.90 zł.

 

Przed samorządami lokalnymi, w tym tarnowskim, proces dostosowywania się do wymogów ustawowych dotyczących gospodarki odpadami. Wiąże się to z wprowadzeniem powszechnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którą właściciel nieruchomości będzie musiał od lipca przyszłego roku płacić w zamian za odebranie i zagospodarowanie śmieci.

Wysokość opłaty zależy od metody ustalenia opłaty i stawki. Ustawa daje możliwość wyboru spośród kilku metod: według liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, według ilości zużytej wody z danej nieruchomości, według powierzchni lokalu mieszkalnego, czy od gospodarstwa domowego. Po dokonaniu analizy wszystkich metod, w Tarnowie przygotowano propozycję wyboru tej pierwszej. Poparły ją spółdzielnie mieszkaniowe oraz ankietowani mieszkańcy domów jednorodzinnych. Takie rozwiązanie przyjęli także tarnowscy rajcy.

Zgodnie z ustawą, stawka opłaty powinna być tak ustalona, aby wpływy z niej pokryły koszty funkcjonowania całego systemu - koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, koszty tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz koszty obsługi administracyjnej systemu.

Tarnowscy radni zdecydowali, iż w mieście wysokość opłat wyniesie 9,90 złotych miesięcznie od osoby. Przy wyliczeniu stawki opłaty oparto się na dotychczasowym poziomie kosztów gospodarowania odpadami.

Premiowani będą ci, którzy selekcjonują odpady. Znowelizowana ustawa zobowiązuje samorządy do uchwalenia niższych stawek opłat za odpady komunalne zebrane i odbierane w sposób selektywny, stąd propozycja, aby w przypadku, gdy nie są one zbierane w taki sposób, stawka opłaty była wyższa o 50%.

01.12.2012
Komentarze:
czarna wizja śmieciowa: 02.12.2012
Gminy nie mogą na odpadach zarabiać - bo zarabianie czyli zysk zarezerwowany jest dla operatorów maszynek do kręcenia lodów... „Najpierw będzie dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci. Tak burmistrz podwarszawskich Ząbek kreśli czarny scenariusz, którego beneficjantem mają być zagraniczne firmy (patrz w google.pl na hasło „czarna wizja śmieciowa”). Tak więc o szwedzkim modelu wykonywania usług komunalnych na zasadzie zbliżonej do non-profit - już można zapomnieć tak jak i o innych unijnych standardach zarządzania i finansowania w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi (patrz w google.pl hasło „o tym, jak poważnie Szwedzi traktują ochronę środowiska”… ----- Przedsiębiorcy raczej niepolscy przy pomocy lodziarskiej ustawy śmieciowej przejmują polskie odpady - a wkrótce będą też \"konsolidować\" (czytać kupować) wodociągi bo mają dość nie przynoszącej zysków wody w Polsce... ---- Scenariusz lodziarskich interesów „jak tralala” ruszył pewnie pod nadzorem służb specjalnych aby ustalenia z \"Pędzącego Królika\" były gładko realizowane...Zostaniemy wkrótce goli i bosi – patrz w google.pl hasło „Rozbiór jedyną szansą dla Polski” . Jest sposób na to aby mniej płacić za odpady – ale to wymaga wysokiego poziomu grupy trzymającej władzę …. Szczegóły na google.pl pow klejeniu hasła „system eko ab”
śmieciarz: 04.12.2012
Proponuję także selekcję urzędników. Bedzie łatwiej wyrzucać.
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |