Orban – dyktator czy wizjoner?

 Jedni twierdzą, że motorem jego działań jest tchórzostwo i zarzucają mu posunięcia polityczne mogące stwarzać zagrożenie dla demokracji. Dla innych jest budowniczym państwa, z którego kiedyś każdy Węgier będzie dumny. O tym, jak sam spostrzega tego kontrowersyjnego polityka, opowie w Tarnowie Igor Janke, autor książki „Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbánie”.

 

W czwartek, 6 grudnia o godzinie 18.00 w auli tarnowskiego starostwa w Tarnowie odbędzie się spotkanie z Igorem Janke promującym swoją książkę „Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbanie”. To pierwsza na rynku wydawniczym opowieść o jednym z najbardziej barwnych i kontrowersyjnych przywódców politycznych ostatnich lat. Viktor Orban, obecny premier Węgier, swoją karierę polityczną zaczął jako młody, wojowniczy liberał, który podczas symbolicznego pogrzebu Imre Nagya w 1989 roku, w słynnym przemówieniu do milionów Węgrów wezwał sowieckie wojska do opuszczenia Węgier. Zszokował tym i ówczesnych komunistów i ówczesną opozycję.

Cztery lata później umierający pierwszy premier demokratycznych Węgier Jozsef Antall wezwał go do siebie na kilkugodzinną rozmowę. To po tym spotkaniu Orban zaczął budować konserwatywną partię, mając jeden cel przez całą swoją polityczną drogę - obalenie komunizmu i zbudowanie silnego, suwerennego, narodowego państwa. Dziś jest hegemonem na węgierskiej scenie politycznej, bywa nazywany „Viktatorem”, przeprowadza głębokie reformy, które wywołują kontrowersje w całej Europie. Przez jednych uważany za zagrożenie demokracji, przez innych za wizjonera.

Igor Janke ukazuje człowieka z krwi i kości – twardego i cynicznego polityka, fana piłki nożnej, ciepłego ojca pięciorga dzieci. Wszystko to na tle historii Węgier ostatnich lat i następujących tam dramatycznych podziałów.

04.12.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |