Pamięć o ludziach

 Gmina Borzęcin dba nie tylko o inwestycje i komfort życia, ale także o przeszłość i własną historię, w którą wpisani są żyjący tu kiedyś ludzie. W odstępie zaledwie kilku tygodni ukazuje się trzecia publikacja poświęcona Borzęcinowi i tym razem dotyczy ludzi właśnie. Jak zapowiada wójt gminy, to dopiero początek całego cyklu o znanych i zasłużonych.

 

Po albumie, przedstawiającym gminę w obrazach i monografii kościoła parafialnego autorstwa Józefa Olchawy, przyszła kolej na książkę o ludziach znanych i zasłużonych, pochodzących z terenu gminy Borzęcin. „Znani i zasłużeni z gminy Borzęcin. Wszędzie można zrobić coś dobrego…” autorstwa Iwony Dojki i Marka Latasiewicza, to opisana w interesującej, reportażowej formie historia najbardziej znanych postaci związanych z Borzęcinem, Bielczą, Przyborowem i Warysiem.

Wśród wybranych znaleźli się literaci, w tym oczywiście najsłynniejszy wśród nich Sławomir Mrożek, a także Józef Baran i Paweł Staśko. Są artyści – Stanisław Łasiński, Jan Adeodat Martyński i Anastazja Staśko, naukowcy - prof. Tadeusz Pilch i dr. Władysław Bach, wynalazca busoli wojskowej Jan Bezard, biskupi – Jan Władysław Obłąk i Jan Styrna, niezwykły misjonarz, jezuita Tadeusz Obłąk, a także wybitny biblista ks. prof. Andrzeja Wodka i także kapłan, a zarazem poseł II RP, profesor i znakomity tłumacz dzieł Ojców Kościoła, ks. Jan Czuj.

W gronie tym znaleźli się również żołnierze września 1939 oraz bohaterowie walczącego podziemia. Kapitan Wiktor Tadeusz Badowski, zastępca dowódcy Brygady Korpusu Ochrony Pogranicza „Podole” w Czortkowie został zamordowany w 1940 roku w Katyniu, a Władysław Pilch i Władysław Pudełek – żołnierze Armii Krajowej uczestnicy akcji III Most – doczekawszy końca wojny zginęli z rąk funkcjonariuszy peerelowskiej bezpieki. Osobny rozdział poświęcono Józefowi Bratce, animatorowi kultury, społecznikowi, autorowi unikatowej małej monografii Borzęcina.

Autorzy książki poprzez wybrane postaci i przeprowadzone wywiady ukazują oczywistą prawdę, że wiejskie pochodzenie wcale nie skazuje młodego człowieka na beznadzieję i nie stawia go na straconej pozycji w porównaniu z rówieśnikami z wielkich miast. - Dlatego ten zbiór, rozpoczynający cykl kolejnych tomów o znanych i zasłużonych dla gminy Borzęcin poza wartością edytorską stanowi cenną pozycję o walorach edukacyjnych – podkreśla wójt Janusz Kwaśniak.

Janusz Kwaśniak zaprasza na spotkanie promujące publikację, które odbędzie się w niedzielę, 9 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury. Początek o godzinie 14.00. W spotkaniu udział wezmą niektórzy bohaterowie książki, a dla uczestników organizatorzy przygotowali sporo niespodzianek…

05.12.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |