Archipelag młodych

 Ponad 800 uczniów z pięciu tarnowskich gimnazjów wzięło udział w programie profilaktycznym „Archipelag skarbów”. Został on przeprowadzony przez Fundację Homo Homini im. Karola de Faucauld we współpracy z Urzędem Miasta.

 

Program Archipelag skarbów” powstał w 2006 roku z myślą o wsparciu rodziców i wychowawców w przekazywaniu nastolatkom zasad, które uchronią ich przed zagrożeniami jakie niesie współczesny świat. – Program pokazuje jak myśleć o wychowaniu w sposób bardziej nowoczesny i kompleksowy. To całościowe spojrzenie na problem agresji, narkotyków, alkoholu i ryzykownych zachowań seksualnych. Doskonale pokazuje jak pomóc młodym ludziom – mówi Dorota Skrzyniarz, zastępca prezydenta Tarnowa.

Ponad 800 uczniów pięciu tarnowskich gimnazjów brało udział w spotkaniach, podczas których dyskutowano m.in. na temat skutków wczesnej inicjacji seksualnej, postaw związanych z abstynencją, czy asertywnością. Specjalne spotkania zorganizowano także dla rodziców oraz nauczycieli.

Realizacja programu w szkołach została poprzedzona badaniami diagnostycznymi dotyczącymi zachowań ryzykownych i problemowych. - Przeprowadzone badania pozwoliły na uzyskanie informacji dotyczącej najważniejszych problemów społecznych występujących w konkretnej szkole oraz takie prowadzenie warsztatów, aby były one jak najbardziej adekwatne do stwierdzonej sytuacji. Zachęcamy młodzież do realizacji własnych marzeń oraz pokazujemy jak wiele mogą stracić wchodząc w zachowania ryzykowne – mówi dr Szymon Grzelak, autor programu i wiceprezes fundacji.

Wyniki badań diagnostycznych pokazują, że tarnowskie rodziny, szkoły i środowisko lokalne mają bardzo duży potencjał wychowawczy. Najważniejszymi autorytetami wymienianymi przez tarnowską młodzież są rodzice (wymieniani przez ponad 80%), babcia i dziadek (prawie 25%), przedstawiciele dalszej rodziny (20%), nauczyciele (ok. 10%) i osoby duchowne (ok. 10%). Większość młodzieży może też liczyć na wsparcie i wysłuchanie przez rodziców, gdy znajdą się w potrzebie (ok. 70 %). Zdecydowana większość młodzieży stwierdza, że religia i wiara są dla nich w życiu ważne (ponad 70%).

Z kolei wskaźniki zachowań ryzykownych młodzieży są w większości podobne, jak dla innych miast Polski. Dotyczy to korzystania z narkotyków, dopalaczy, myśli samobójczych czy też kontaktów seksualnych. Nieco niższe niż w innych miastach są wskaźniki korzystania z alkoholu przez młodzież z klas drugich gimnazjów. Niektóre środowiska tarnowskiej młodzieży cechują się natomiast podwyższonymi wskaźnikami przemocy rówieśniczej oraz wysokim wskaźnikiem palenia papierosów.

11.12.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |