Profilaktyka jest w modzie

 Dużym zainteresowaniem cieszyły się programy profilaktyczne realizowane w kończącym się roku przez Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie. Najwięcej osób skorzystało z badań mammograficznych, prowadzono także badania przesiewowe mające na celu wykrycie nowotworów skóry oraz nowotworu gruczołu krokowego i jelita grubego.


Od kilku lat Szpital Wojewódzki w Tarnowie realizuje programy profilaktyczne, które mają na celu wczesne wykrycie zmian nowotworowych u pacjentów. Cieszy fakt, że w wielu przypadkach udaje się wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju. - Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia jest stopień zaawansowania nowotworu w momencie rozpoczęcia leczenia. Im wcześniej jest wykryty,
tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego stawiamy na profilaktykę, która jest tańsza dla szpitala
– podkreśla Anna Czech, dyrektor szpitala.
Dzięki własnym środkom oraz pieniądzom pochodzącym ze zdobytych dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Tarnowa i Narodowego Funduszu Zdrowia, w tarnowskim szpitalu przebadano 2600 osób. Najwięcej – ponad 2000 pań – skorzystało z bezpłatnych badań mających na celu wykrycie raka piersi. Również profilaktyka nowotworów skóry, na którą od kilku lat stawia szpital, spotkała się odzewem pacjentów. Blisko 400 osób wykonało badania, aby  zminimalizować ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego, jednej z najgroźniejszych zmian nowotworowych skóry. Podobnie jak w latach poprzednich mieszkańcy Tarnowa skorzystali z badań profilaktycznych gruczołu krokowego jelita grubego – było to ponad 200 osób.
Szpitala Wojewódzki w Tarnowie zamierza kontynuować podobne akcje profilaktyczne w następnym roku. Informacje o aktualnej ofercie szpitala dotyczącej badań profilaktycznych można uzyskać w Ośrodku Badań Profilaktycznych – tel. 14 631 58 59.

20.12.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |