Nieoczekiwany efekt informacji prasowej

 Badania kości nosorożca włochatego znajdujących się w zbiorach tarnowskiego muzeum wykonane zostaną bezpłatnie w Poznaniu, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. To efekt informacji prasowych na temat znalezienie szczątków prehistorycznego zwierzęcia w okolicach Tarnowa.

 

Publikowane w prasie i internecie informacje o znalezionej pod Tarnowem i przekazanej do Muzeum Okręgowego czaszce nosorożca włochatego przyniosły nieoczekiwany, ale ciekawy efekt. Z Działem Archeologii tarnowskiego muzeum skontaktowała się doktor Kamila Pawłowicz, pracownik Instytutu Geologii w Zakładzie Paleontologii i Stratygrafii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która pracuje nad realizowanym przez Narodowe Centrum Nauki projektem dotyczącym przestrzennego i czasowego występowania nosorożców włochatych w Polsce. W związku z tym szczątki „tarnowskiego” nosorożca, odnalezione w Siedliszowicach, zostaną przebadane bezpłatnie w ramach projektu.

Badania obejmować będą analizę morfometryczną, datowanie węglowe i izotopowe oraz dokumentacje fotograficzną. Być może wkrótce dowiemy się zatem kiedy dokładnie żył nosorożec, którego czaszka znajduje się w Tarnowie. W zbiorach tarnowskiego muzeum znajduje się jeszcze fragment czaszki (żuchwa) nosorożca odnaleziony w Radłowie oraz ząb jeszcze jednego osobnika, odnaleziony także w Siedliszowicach. - Obecnie jedynym problemem jest dowiezienie obiektów do Poznania w celu wykonania badań – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor tarnowskiego muzeum.

29.12.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |