Internet i komputery za darmo

 Łatwiejszy dostęp do internetu, nowoczesny sprzęt komputerowy dla 50 gospodarstw domowych, specjalistyczne oprogramowanie i profesjonalne szkolenia – to najważniejsze efekty projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Dębno", który zainaugurowano 31 stycznia.

 

W gminie Dębno rozpoczęto realizacje projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Dębno". W trakcie pierwszej konferencji szkoleniowej, 31 stycznia, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dębnie zainteresowani udziałem w projekcie poznali szczegółowe zasady uczestnictwa w tym przedsięwzięciu.

Projekt ma wyjątkowy charakter ze względu na jego skalę. Z Programu Operacyjnego „Innowacyjna gospodarka" samorząd gminy pozyskał na ten cel ponad 1,1 mln złotych. Propozycja gminy Dębno znalazła się na 11 miejscu listy rankingowej, na której znalazło się łącznie 59 wniosków. - To oferta dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, wśród których są rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, dzieci i młodzież ucząca się i pochodząca z rodzin borykających się z problemami finansowymi, a także niepełnosprawni – mówi Grzegorz Brach, wójt Dębna.

Ponad 600 tysięcy złotych w ramach projektu przeznaczonych będzie na budowę infrastruktury. Powstanie ona na tych obszarach, gdzie nie funkcjonuje ogólnodostępna infrastruktura teleinformatyczna i nie są przewidziane inwestycje operatorów komercyjnych z uwagi na brak opłacalności. Z wybudowanej infrastruktury będą korzystać wyłącznie osoby stanowiące docelową grupę projektu. Ponad 263 tysiące złotych wydanych zostanie na zakup sprzętu komputerowego.

Cały projekt ma być sfinalizowany w trzecim kwartale 2015 roku. Uczestnicy projektu poza sprzętem komputerowym bezpłatnie uzyskają także dostęp do Internetu oraz usługi serwisowe przez okres kilku lat.

Projekt gwarantuje także udział jego adresatów w profesjonalnych szkoleniach z zakresu obsługi komputera oraz korzystania z Internetu. W szczególności szkolenia dotyczyć będą korzystania z portali informacyjnych, zdalnych platform, eUsług itp. Odrębne szkolenia obejmą dorosłych, dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz osoby odpowiedzialne za działania koordynacyjne w szkołach. Ma to zapewnić osobom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym umiejętność swobodnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi i wykorzystywania ich m.in. w edukacji i w życiu zawodowym.

Uczestnicy pierwszej konferencji szkoleniowej poza podstawowymi informacjami otrzymali także formularze zgłoszeniowe, które następnie zostaną poddane analizie formalnej. Osoby zakwalifikowane do uczestnictwa w przedsięwzięciu zostaną powiadomione indywidualnie.


31.01.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |