Do kwalifikacji marsz

 W powiecie tarnowskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która podobnie jak w latach ubiegłych przeprowadzana jest w siedzibie OHP przy ulicy Mościckiego w Tarnowie. Kwalifikacja potrwa do 23 kwietnia.

 

Od 4 lutego w powiecie tarnowskim przeprowadzana jest kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 23 kwietnia. Podobnie jak w latach ubiegłych miejscem przeprowadzanej kwalifikacji jest budynek OHP przy ulicy Mościckiego 27 w Tarnowie.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2013 roku podlegają mężczyźni:

  • - urodzeni w 1994 roku;

  • - urodzeni w latach 1989-1993 - jeżeli nie określono dotąd ich zdolności do czynnej służby wojskowej;

  • - osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

  • - osoby urodzone w latach 1992 - 1993, które:

    • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

    • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji podlegają również kobiety urodzone w latach 1989-1994 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2012/2013 kończą naukę w szkołach lub na uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół.

Osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy, muszą pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy, a także dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia albo fakt pobierania nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Powiatowa Komisja Lekarska orzeka o zaliczeniu do jednej z kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej na podstawie badań, przeprowadzonych przez lekarza wchodzącego w skład tej komisji. Powiatowa Komisja Lekarska bierze także pod uwagę dostarczoną przez osobę podlegającą badaniu dokumentację medyczną. Ułatwi to komisji diagnozowanie i wydanie właściwego orzeczenia o zdolności do czynnej służby wojskowej.

Ci, którzy zgłaszają się do kwalifikacji wojskowej po raz kolejny, powinni przedstawić dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, książeczkę wojskową, dokumenty lekarskie dotyczące zmian w stanie zdrowia w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

07.02.2013
Komentarze:
Lenchik: 21.02.2013
Drogi Kopyrze, Gratuluje trafności doingazy! Piwo pasteryzowane od NP rf3żni się tylko jednym drobnym szczegf3łem. Piwo NP starzeje się wolniej niż pasteryzowane. Pasteryzacja to podgrzanie. A temperatura przyspiesza reakcje chemiczne. Także te przemiany, ktf3re dają posmak i zapach papierowy. Stara zasada chemika: wzrost temperatury o każde 10 C przyspiesza przemiany chemiczne 2x (oczywiście przeciętnie 2x). Brak pasteryzacji = brak działania temperatury = wolniejsze przemiany starzenia się piwa = dłużej zachowany świeży smak piwa taki jak tuż po zapakowaniu. Odfiltrowywanie białek oczywiście ma miejsce, ale tylko wtedy jeśli standardowa filtracja była kiepsko przeprowadzona. Wtedy musi to załatwić mikrofiltracja. Ale jest to raczej dowf3d na kiepską standardową filtrację piwa. Rf3żnica w smaku świeżego piwa po mikrofiltracji jest niewykrywalna w porf3wnaniu do piwa pasteryzowanego wyprodukowanego z tej samej partii (czyli po wyeliminowaniu zmienności partii i przy zachowaniu dobrych praktyk produkcyjnych jeśli chodzi o zawartość tlenu zamkniętego w opakowaniu). Jest wykrywalna po kilku tygodniach, bo NP nadal potrafi być świeże w smaku, a pasteryzowane zaczyna trącić papierowym zapachem Pozdrawiam
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |