Umowa podpisana, poligon rusza

 W Tarnowie ruszyła budowa Poligonu Energooszczędności będącego częścią Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego które powstaje w Krakowie. W auli Zespołu Szkół  Technicznych w Tarnowie-Mościcach, w obecności Romana Ciepieli, Krystyny Latały, Kazimierza Furtaka i Ludwika Chruściela podpisano w tej sprawie umowę.

 

W Tarnowie ruszyła budowa Poligonu Energooszczędności będącego częścią Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego które powstaje w Krakowie. Inwestycja jest możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości ponad 17 milionów złotych.

27 lutego w auli Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie-Mościcach podpisano umowę w tej sprawie. W uroczystości udział wzięli Roman Ciepiela, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Krystyna Latała, zastępca prezydenta Tarnowa, prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, rektor Politechniki Krakowskiej oraz Ludwik Chruściel, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Tarnowie.

Poligon to miejsce, w którym prowadzona będzie działalność laboratoryjno-wdrożeniowa oraz badania nad budownictwem pasywnym. Nowy obiekt ulokowany zostanie na terenie Zespołu Szkół Budowlanych przy ulicy Siewnej. – To realizacja nietypowego połączenia nauki z gospodarką i przybliżenie obu tych dziedzin. Transfer wiedzy nie funkcjonuje w Polsce zbyt dobrze. Ten projekt to próba poprawienia tej sytuacji, bowiem celem tarnowskiego poligonu będzie transfer efektów pracy politechniki - wyników badań, nowo opracowanych czy ulepszanych technologii. To również przykład ważnej współpracy pomiędzy uczelnia, a szkołą średnią i perspektywa dobrej pracy dla absolwentów – mówi wicemarszałek Roman Ciepiela.

Ponieważ inwestycja ma docelowo służyć pracom badawczym prowadzonym przez Politechnikę Krakowską, konieczne będzie przygotowanie modelowych obiektów lub instalacji z wykorzystaniem bazy i wyposażenia poligonu. - Idea poligonu polega na uzyskaniu zarówno efektów naukowo-badawczych i popularyzacji technologii wysoko energooszczędnych lub pasywnych, jak i dydaktycznych polegających na nabyciu pożądanych na rynku wiedzy i umiejętności praktycznych z tej dziedziny. To zaszczyt dla szkoły, że możemy pracować z tak renomowaną uczelnią jak Politechnika Krakowska. Takiej szansy nie można zmarnować - mówi dyrektor Ludwik Chruściel.

Jak twierdzi rektor politechniki, Tarnów ma być centrum, z którego rozprzestrzeniać będzie się wiedza i w którym kształcone będą kadry. To główne powody, dla których uczelnia zdecydowała się nawiązać współpracę z tarnowską szkołą. Wykwalifikowane pracownicy będą niezbędni, ponieważ zgodnie z prawem unijnym począwszy od roku 2021 każdy nowy budynek będzie musiał być wykonany w energooszczędnej technologii. Te same wymogi od 2019 roku będą musiały spełniać nowe budynki zajmowane przez władze publiczne oraz będące ich własnością. Łączna wartość całego projektu przekracza 20 milionów złotych z czego na część tarnowską przypada około 2,6 miliona. Dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 85%.

27.02.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |