Spotkanie z księdzem Hellerem

 5 marca o godzinie 17.00 w księgarni Matras przy pacu Sobieskiego w Tarnowie odbędzie się spotkanie z księdzem profesorem Michałem Hellerem. Organizatorem spotkania zatytułowanego „Wszechświat i przypadek” są Copernicus Center Press i księgarnia Matras.

 

Copernicus Center Press i księgarnia Matras w Tarnowie przy Placu Sobieskiego 3 zapraszają 5 marca o godzinie 17.00 na spotkanie z księdzem profesorem Michałem Hellerem, wybitnym filozofem, kosmologiem, teologiem i tarnowianinem.

Spotkanie zatytułowane „Wszechświat i przypadek” poświęcone będzie jego ostatniej książce „Filozofia przypadku”, ale organizatorzy zapewniają, że Michał Heller odniesie się także do swych najbliższych publikacji - „Filozofii kosmologii” oraz wywiadu-rzeki „Bóg i Nauka. Moje dwie drogi do jednego celu”, które wiosną tego roku ukażą się nakładem oficyny.

Komu można zadedykować „Filozofię przypadku”? Michał Heller przyznaje, że sam mógłby ją zadedykować Richardowi Dawkinsowi i Williamowi Dembskiemu, którzy spierają się o to, czy biologiczna ewolucja jest „ślepym zegarmistrzem”, czy raczej świadczy o „Inteligentnym Projekcie”. W biologicznej ewolucji przypadek odgrywa rolę nadrzędną – jest źródłem zmienności gatunków.

Autor „Filozofii przypadku” proponuje szersze spojrzenie. Odwołując się do historii pojęcia przypadku i jego ewolucji wskazuje miejsce, jakie przypadki zajmują w strukturze całego Wszechświata. A miejsca te są… nieprzypadkowe. Dlatego „Filozofię przypadku” można zadedykować i polecić każdemu, kto potrafi dostrzec głębię samego pytania o istotę przypadku. I ciekaw jest odpowiedzi.

W „Filozofii kosmologii” natomiast Michał Heller w klarownym i pasjonującym wywodzie oprowadza czytelników po gąszczu tematów filozoficznych, które towarzyszyły kosmologii od jej zarania, aż do momentu uformowania się jej jako dojrzałej nauki empirycznej. Wskazuje na filozoficzne implikacje problemów kosmologicznych i opisuje rozwiązania, jakie próbowali dla nich znaleźć najwybitniejsi fizycy XX wieku. „Filozofia kosmologii” jest pierwszym polskim dziełem, które mierzy się z problematyką rodzącą się na styku pozornie odległych dyscyplin, jakimi są filozofia i kosmologia. Autor pokazuje, że w istocie ich interakcja jest nieunikniona, gdyż – jak sam stwierdza – tam, gdzie w grę wchodzi wszechświat, trudno na bok odłożyć swoje filozoficzne upodobania lub uprzedzenia.

W wywiadzie-rzece „Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu. Michał Heller w rozmowie z Giulio Brottim” poza pasjonującą rozmową o wierze, nauce i filozofii, wybitny polski kosmolog i filozof opisuje również wydarzenia ze swojego życia: trudy dzieciństwa na Syberii, nielegalne studia, pracę duszpasterską i naukową w czasach komunizmu, a także dzieli się refleksją nad kondycją współczesnego chrześcijaństwa i powszechnej znajomości nauki. - Spośród moich licznych fascynacji dwie okazały się szczególnie uporczywe i odporne na upływanie czasu: nauka i religia. Inną moją wadą jest to, że jestem zbyt ambitny. Zawsze chciałem robić tylko rzeczy najważniejsze. A czy może być coś ważniejszego od nauki i religii? Nauka daje nam Wiedzę, a religia daje nam Sens. Zarówno Wiedza jak i Sens są niezbędnymi warunkami godnego życia. I jest paradoksem, że obie te wartości często pozostają w konflikcie. Nierzadko spotykam się z pytaniem: jak potrafię je godzić? Gdy takie pytanie bywa zadawane przez naukowca lub filozofa, nieodmiennie dziwię się, jak wykształceni ludzie mogą nie dostrzegać, iż nauka nie czyni nic innego, jak tylko eksploruje Dzieło Stworzenia – mówi w wywiadzie ksiądz Michał Heller.

04.03.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |