Nie bać się kolonoskopii

 Nowotwór jelita grubego jest drugim, po raku płuca u mężczyzn i raku piersi u kobiet, najczęściej występującym nowotworem w Polsce. Wcześnie wykryty daje lekarzom szansę na skuteczną terapię. Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO apeluje: nie bać się badań kolonoskopowych! Dla osób powyżej 55 roku życia profilaktyczna kolonoskopia jest bezpłatna, a wykonuje ją ponad 80 placówek na terenie całego kraju.

 

Trwa Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego, choroby na którą co roku zapada 1,2 mln osób na świecie, z czego aż 60 procent w krajach wysokorozwiniętych. W Unii Europejskiej nowotwór diagnozuje się u prawie pół miliona osób rocznie, a 200 tysięcy chorych nie udaje się uratować.

Polska odnotowuje najwyższą dynamikę liczby zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie. Liczba osób w naszym kraju, w szczególności mężczyzn, które przegrywają walkę z tym nowotworem jest o wiele wyższa, niż w krajach Europy Zachodniej i Północnej, gdzie współczynnik umieralności na to schorzenie spada. W skali kraju, rak jelita grubego należy do grupy nowotworów najbardziej obarczonych śmiertelnością, zabierając każdego roku prawie 10,5 tysiąca osób. Tylko w województwie małopolskim w ciągu ostatnich 11 lat z powodu raka jelita grubego zmarło ponad osiem tysięcy chorych. Według ekspertów Unii Europejskiej, wczesna diagnostyka nowotworu prowadzi do obniżenia współczynnika umieralności o co najmniej 40 procent.

O częstsze wykonywanie profilaktycznych badań kolonoskopowych apeluje Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO działające na rzecz osób chorych na nowotwór jelita grubego. - W przypadku nowotworu jelita grubego najważniejsze jest odpowiednio wczesne wykrycie zmian chorobowych. Schorzenie rozwija się powoli, w pierwszej fazie przyjmując formę łagodnych zmian, zwanych polipami. Dopiero z czasem przechodzi w niebezpieczną, wymagającą intensywnego leczenia onkologicznego chorobę. Usunięcie polipów we wczesnym stadium pozwala zapobiec rozwojowi raka, a jego wczesne wykrycie znacząco zwiększa prawdopodobieństwo powrotu do zdrowia. Jak widać, wiele zależy od nas samych. Osoby regularnie poddające się badaniom kontrolnym same dają sobie szansę na zdrowe życie – tłumaczy Andrzej Piwowarski, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO.

Aby zwiększyć szanse i świadomość polskich pacjentów, w 2000 roku w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych powołano do życia Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego. W ramach tej inicjatywy pacjenci w wieku 55-64 lata mogą poddać się bezpłatnej kolonoskopii, która wykonywana regularnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Do bezpłatnych badań kwalifikują się również osoby w wieku 40-49 lat, których krewni pierwszego stopnia (rodzice, dzieci, rodzeństwo) chorowali na raka jelita grubego. Badania przeprowadza 80 ośrodków medycznych w Polsce. W Tarnowie można je wykonać w Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Alergo-Med. przy ulicy PCK 26.

13.03.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |