W Schengen bezpieczniej

 9 kwietnia nastąpi uruchomienie nowego Systemu informacyjnego Schengen (SIS II). SIS jest podstawowym elementem współpracy w ramach strefy, ale niepozbawionym wad.

 

SIS II, czyli nowy System Informacyjny Schengen to system, który umożliwia krajowym służbom granicznym, celnym i policyjnym odpowiedzialnym za kontrole w strefie Schengen wymianę informacji. Tym samym kompensuje zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych i ułatwia swobodny przepływ osób w obrębie strefy Schengen.

SIS II dostarcza informacji na temat osób, które nie mają prawa wjazdu do strefy Schengen lub pobytu w niej oraz poszukiwanych w związku z działalnością przestępczą. System zawiera też informacje o zaginionych, w szczególności dzieciach oraz innych szczególnie zagrożonych osobach, które należy otoczyć ochroną. Rejestrowane są w nim także dane na temat niektórych przedmiotów, na przykład samochodów, broni palnej, jednostek pływających i dokumentów tożsamości, które mogły zostać utracone lub skradzione bądź wykorzystane do popełnienia przestępstwa.

W SIS II są przechowywane dane niezbędne do identyfikacji danej osoby (w tym jej zdjęcie i odciski palców), a także istotne informacje na temat wpisu (w tym opis działań, które należy podjąć). Dostęp do SIS II mają tylko krajowe organy ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości. Organy te mogą korzystać jedynie z tych danych, które są niezbędne w celu wykonania konkretnych zadań. Europejskie agencje Europol (Europejski Urząd Policji) oraz Eurojust (Europejska Jednostka Współpracy Sądowej) mogą w ograniczonym zakresie wyszukiwać pewne dane w systemie. Korzystając z SIS II, stosowne instytucje w każdym kraju mają obowiązek sprawdzić jakość informacji, które wprowadzają do systemu.

W strefie Schengen obowiązują ścisłe wymogi dotyczące ochrony danych. Osoba, której dane są przechowywane ma prawo zażądać dostępu do nich i upewnić się, że są one poprawne i wprowadzono je zgodnie z prawem. Jeżeli jest inaczej, osoba ta może wnioskować o ich skorygowanie lub usunięcie. Dostępu do danych można odmówić tylko wtedy, jeżeli jest to konieczne do realizacji uprawnionych działań w związku z wpisem oraz do ochrony praw i wolności innych osób.

Dokonany w SIS II wpis może przez przypadek mieć nieprzyjemne konsekwencje dla osób postronnych. Popełniając przestępstwo lub usiłując wjechać do strefy Schengen bądź pozostać w niej, posługują się niekiedy fałszywą tożsamością często wykorzystując w tym celu utracone lub skradzione dokumenty tożsamości. Pojawiający się wówczas wpis dotyczy wówczas pechowego i niczego nieświadomego właściciela dokumentów. Ustanowiono jednak szczegółowe procedury, aby chronić interesy poszkodowanych osób.

W przypadku podejrzenia, że dane osobowe zostały niewłaściwie wykorzystane lub trzeba je skorygować bądź usunąć, można złożyć wniosek o dostęp do danych w dowolnym kraju strefy Schengen, kontaktując się z właściwym organem (z krajowym organem ochrony danych czyli Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych).

05.04.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |