Znamiona pod kontrolą

 Nadchodzi nieuchronnie najprzyjemniejsza pora roku – lato, a więc wakacje, wypoczynek i słońce. Słońce, które jest na pewno sprzymierzeńcem dobrego samopoczucia, ale może także stać się śmiertelnie niebezpieczną przyjemnością. Co roku czerniak zgarnia swoje żniwo.

 

Słońce, na które tak chętnie wystawiamy nasze ciała, w niewielkiej dawce poprawia nastrój oraz wpływa na wytwarzanie w skórze witaminy D, zapobiegającej m.in. rozwojowi krzywicy czy osteoporozy. Problem tkwi właśnie w odpowiedniej dawce. Nadmierna ekspozycja skóry na słońce, podobnie jak na sztuczne promieniowanie podczas korzystania z solarium, powoduje same szkody – zmarszczki, rumień, starzenie się skóry, zanik jej elastyczności.

Pół biedy, gdy szkoda sprowadza się jedynie do problemów natury estetycznej. Niestety, słońce dla wielu osób okazuje się przyjemnością śmiertelnie niebezpieczną. Z roku na rok w Polsce jest coraz więcej zachorowań na czerniaka. Ten wyjątkowo wredny i złośliwy nowotwór skóry przez długi czas nie daje objawów, które skłaniałyby do wizyty u lekarza. Równocześnie zmiany, które przeradzają się w czerniaka, rozwijają się na tyle dynamicznie, że w stosunkowo krótkim czasie dają liczne i groźne przerzuty do innych narządów. Czerniak jest także odporny na leczenie, co czyni go jednym z najskuteczniejszych zabójców wśród chorób.

W najbliższy wtorek, 23 kwietnia w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie z okazji Dnia Walki z Czerniakiem prowadzona będzie akcja profilaktyczna raka skóry. Każdy kto ma na skórze podejrzane znamiona może liczyć na darmowe badanie. - Niepokoić powinny znamiona przede wszystkim duże, które zmieniają kształt i barwę, zaczynają swędzieć, chodzi również o te na dłoniach i stopach. Im wcześniej pokażemy podejrzane znamię lekarzowi tym większa szansa na całkowite wyleczenie i uniknięcie groźnych powikłań - radzi prof. Leszek Kołodziejski Kierownik Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego i Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Chirurgii Onkologicznej.

Badania będą przeprowadzane w godzinach od 8.00 do 12.00. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń, a te można dokonywać telefonicznie w Ośrodku Programów Profilaktycznych w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie, tel. 14 631 58 59.

16.04.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |