Kultura i chemia

 Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach rozpoczęta w sierpniu 2011 roku zakończyła się w ciągu zaledwie 16 miesięcy. Imponujący budynek z salą koncertową o świetnej akustyce robi wrażenie. Inwestycja, choć finansowana z kilku źródeł, nie chce liczyć wyłącznie na publiczne pieniądze i intensywnie szuka sponsorów. Umowę o wsparciu działalności Centrum podpisało właśnie z Grupą Azoty.

 

22 kwietnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego podpisana została umowa o wsparciu finansowym bieżącej działalności instytucji przez Grupę Azoty.

W Lusławicach w rekordowym tempie 16 miesięcy, za kwotę prawie 65 milionów złotych powstał nowoczesny obiekt o powierzchni użytkowej prawie 10 tysięcy metrów kwadratowych i kubaturze ponad 70 tysięcy metrów sześciennych, dedykowany edukacji muzycznej utalentowanych młodych artystów.

50 mln z tej imponującej kwoty stanowią środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Resztę, po pięć milionów złotych dołożyło województwo małopolskie, budżet państwa oraz Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego - Międzynarodowe Centrum Muzyki, Baletu i Sportu.

Sala koncertowa na 650 miejsc, wykonana w całości z naturalnych materiałów, jest według wielu specjalistów najlepszą salą tej wielkości w Polsce. Świetną akustykę potwierdzają ci, którzy uczestniczyli w odbywających się tu już koncertach. - Zaczęliśmy już cykl koncertów, wszystkie miały pełną salę, jest nimi olbrzymie zainteresowanie. Przyjeżdżają ludzie z Krakowa, Tarnowa i tutaj z najbliższych okolic, do tej pory mieliśmy już cztery tysiące słuchaczy – mówi Krzysztof Penderecki.

W skład Centrum wchodzą także sale ćwiczeń, pracownie instrumentalne, biblioteka, studio nagrań oraz garderoby i pokoje gościnne. Centrum stanowić ma przestrzeń otwartą dla muzyków na każdym poziomie zaawansowania – od uczniów podstawowych szkół muzycznych po debiutujących na wielkich scenach młodych artystów. W ramach lekcji mistrzowskich, warsztatów zespołowych, koncertów i festiwali będzie pozwalało młodym muzykom skonfrontować swoje umiejętności  z najwybitniejszymi postaciami świata muzyki oraz rówieśnikami z całej Europy. Wysoki poziom działalności Centrum gwarantowany jest osobą i dorobkiem artystycznym profesora Krzysztofa Pendereckiego.

Instytucja finansowana jest z kilku źródeł, w tym m.in. ze środków ministerstwa kultury i województwa małopolskiego.

Ale Centrum nie chce liczyć wyłącznie na środki publiczne, stąd też poszukiwanie poważnych sponsorów czy raczej mecenasów. Podpisana właśnie z Grupą Azoty trzyletnia umowa stanowi znaczące wsparcie, które gwarantuje dalszy rozwój oraz prowadzenie działalności edukacyjnej. - Grupa Azoty wspiera kulturę – mówi Jerzy Marciniak, prezes Grupy. – Także tą na najwyższym światowym poziomie. Z przyjemnością wesprzemy działalność bieżącą Centrum.

Oficjalne otwarcie  Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego nastąpi 21 maja, a uświetni je koncert w wykonaniu światowej sławy skrzypaczki Anne-Sophie Mutter, której towarzyszyć będą młodzi muzycy z Polski i zagranicy.

 

 


22.04.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |