„Przejście” – ku pamięci i przestrodze

Projekt budowy pomnika ofiar wypadków drogowych w Zabawie, autorstwa Jacka Kucaby, zyskał akceptację biskupa Wiktora Skworca i zatwierdzenie Komisji Sztuki Kościelnej Diecezji Tarnowskiej. Uzyskano także odpowiednie pozwolenia na jego realizację. Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, ofiary na ten cel zbierane będą w Zabawie 18 każdego miesiąca, można również dokonywać wpłat na specjalne konto bankowe. Co miesiąc w Zabawie osoby, które straciły bliskich w wypadkach drogowych mają możliwość spotkania z psychologiem.

Uzyskano pozwolenie na budowę w Zabawie koło Radłowa pomnika ofiar wypadków drogowych autorstwa Jacka Kucaby. Projekt został również zatwierdzony przez Komisję Sztuki Kościelnej Diecezji Tarnowskiej. Aby ruszyć z budową potrzebne są jednak pieniądze. Pomnik będzie powstawał z ofiar składanych przez osoby identyfikujące się z tym pomysłem, aby w ten sposób upamiętnić tych, którzy zaliczani są tylko do statystyki, nie wspomina się ich nawet w ogłoszonych dniach żałoby i nigdzie jeszcze nie zostały upamiętnione. Czasem jedynie krzyże przydrożne przypominają o tragediach, które zdarzyły się na drogach. Często umieszczane są w miejscach, w których trudno o zachowanie odpowiedniego szacunku; czasem już zapomniane.
Pomnik nazwany „Przejście” powstanie dzięki ofiarom składanym każdego 18. dnia miesiąca przez uczestników drogi krzyżowej oraz wpłatom na specjalne konto bankowe:

ING Bank Śląski O/Tarnów - Słowackiego
Pomnik Przejście
Zabawa 2
33-133 Wał Ruda
63 1050 1562 1000 0023 4009 8033

Podejmując ideę prowadzenia terapii przy Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, 18 kwietnia psychologowie udzielali porad dla osób będących w traumie po stracie bliskiej osoby w wypadku drogowym.

Podobne zajęcia dla osób dotkniętych tragedią będą się odbywały w każdym miesiącu, przed Drogą Krzyżową czyli 18 dnia miesiąca od godz. 14.00. Celem przyświecającym organizatorom jest wsparcie psychologiczne zgłaszających się osób lub po rozpoznaniu skierowanie do dalszej stosownej terapii.

Powstaje także projekt ośrodka terapii. Przy współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Alter Ego i innymi organizacjami będącymi inicjatorami tego pomysłu, powoływane jest stowarzyszenie, które będzie pracowało nad pozyskiwaniem środków na budowę i działalność pierwszego tego typu ośrodka w Polsce, który będzie specjalizował się w prowadzeniu terapii po traumie powstałej po stracie bliskiej osoby.
22.04.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |