Dofinansowania dla niepełnosprawnych studentów

 Powiat tarnowski przystąpił do realizacji programu „Aktywny Samorząd”, którego celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym w dostępie do edukacji oraz zwiększenie aktywności w życiu zawodowym i społecznym. Dzięki temu każdy niepełnosprawny student z terenu powiatu może zyskać nawet 4 500 złotych semestralnej dotacji na naukę.

 

Powiat tarnowski przystąpił do realizacji programu „Aktywny Samorząd”. O pieniądze z programu będą mogły zabiegać osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które kształcą się w szkole wyższej, szkole policealnej, kolegium lub otworzyły przewód doktorski poza studiami doktoranckimi.

Wicestarosta Mirosław Banach zaprasza chętnych do składania wniosków i zaznacza, że warto zabiegać o te pieniądze, bowiem na beneficjentów spełniających kryteria czeka spore dofinansowanie. Tylko na pokrycie czesnego, każda osoba zakwalifikowana w projekcie może zyskać 3 000 złotych semestralnego dofinansowania. Taką samą kwotę można zyskać na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego. Dofinansowanie można uzyskać także na pokrycie kosztów kształcenia. W przypadku osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności dodatek może wynieść 800 złotych, a w przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - 500 złotych. Dodatki mogą być ponadto zwiększone w przypadku osiągnięcia dobrych wyników w nauce, nawet o 320 złotych, a także w przypadku, kiedy beneficjentem jest osoba niewidoma, głucha, głuchoniewidoma, a także mieszkająca na obszarze wiejskim.

Zwiększeniu mogą podlegać także opłaty za naukę (czesne) lub opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego w przypadku, gdy z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wnioskodawcy wynika, że zostało ono wydane z więcej niż jednej przyczyny niepełnosprawności lub kiedy przedmiotem nauki są studia na kierunkach zamawianych w ramach rządowego programu kierunków zamawianych z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W drugim przypadku dofinansowanie może wynieść łącznie nawet 4 500 złotych za semestr.

Wnioski za pierwsze półroczne należy składać do 14 czerwca, natomiast wnioski na drugie półrocze do 30 września. Refundacja może dotyczyć kosztów poniesionych w okresie do sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku.

Realizatorem wymienionych zadań jest samorząd powiatu tarnowskiego, natomiast wnioski oraz pytania należy kierować do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie, ul. Szujskiego 66 (pokój 16) w godzinach od 7:30 do 15:30 lub pod numerem telefonu: 14 621-56-83 wew. 15.

13.05.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |