W malutkim Przyborowie w gminie Borzęcin oddano do użytku zmodernizowaną remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki kompleksowej przebudowie znalazło się tu także miejsce dla Centrum Kulturalnego Wsi.
Obchody Gminnego Dnia Strażaka w gminie Borzęcin odbyły się w tym roku w malutkim Przyborowie, gdzie równocześnie oddana została do użytku zmodernizowana remiza. Uroczystość stała się okazją do złożenia druhom podziękowań za niełatwą służbę. - To właśnie Wy jesteście tą organizacją, która daje przykład, jak człowiek powinien żyć dla innych ludzi. To piękne, że wybraliście poza swoją pracą zawodową, taką drogę życia. To Wy dajecie przykład młodym pokoleniem, jak należy wspólnie żyć w małej ojczyźnie – mówił wicewojewoda małopolski, a wójt gminy jednoznacznie stwierdził: - Ochotnicze Straże Pożarne są jedyną formacją na terenie gminy, która w przypadku zdarzenia kryzysowego jest w stanie skutecznie działać i wspierać mieszkańców.
Obok listów gratulacyjnych od premiera Donalda Tuska i prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka, miłym prezentem dla strażaków-ochotników z okazji otwarcia zmodernizowanej remizy był czek o wartości dwóch tysięcy złotych przekazany przez brzeskiego starostę.
Strażacy z Przyborowa chcą podjąć starania o wpisanie ich jednostki na listę Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Wpis do tego elitarnego grona mógłby uświetnić, przypadający już za dwa lata, jubileusz 110-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyborowie. Podczas uroczystości odznaczeni zostali strażacy z Przyborowa. Wśród seniorów brązowe medale otrzymali: Marcin Mroczkowski i Ewelina Urbańska, natomiast odznakę Wzorowego Strażaka odebrali: Marta Duch, Mateusz Duch, Marek Niedojadło i Ewa Mroczkowska. Wyróżnieni zostali też członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Medale brązowe otrzymali: Natalia Szuba, Wiktoria Lis, Anna Sarlej, Małgorzata Niedojadło, Anna Pudło, Aleksandra Góra, Joanna Tomasik, Anna Smulska, Klaudia Dziedzic, Oliwia Gaczoł, Damian Mrówka, Norbert Żurek, Hubert Grocholski, Bartłomiej Żurek i Dominik Osmęda.
Srebrnymi medalami odznaczono: Klaudię Grocholską, Tatianę Pitaś, Jacka Potępę oraz Pawła Sarleja. – Jednostka OSP w Przyborowie rozpoczęła działalność na początku ubiegłego wieku w skromnym drewnianym budynku pełniącym funkcję remizy. Dopiero w czasie II wojny światowej rozpoczęto budowę nowej, parterowej siedziby OSP Przyborów. W kolejnych latach budynek rozbudowywano, ale nieprzerwanie służy on strażakom do dnia dzisiejszego. W najstarszej części budynku obecnie mieszczą się biblioteka oraz świetlica – opowiada prezes jednostki, druh Sławomir Urbański.
Rzeczywiście, przy okazji modernizacji udało się wygospodarować także miejsce, które służyć będzie mieszkańcom Przyborowa. - Centrum Kulturalne Wsi Przyborów to miejsce aktywizacji i integracji środowiska lokalnego, oferującego warunki o niebo lepsze od tych, jakie pamiętamy sprzed kilku lat, które odpowiednio wykorzystane przyczynią się do rozwoju intelektualnego i kulturalnego tej miejscowości – mówił w sali widowiskowej nowo otwartego obiektu wójt gminy, Janusz Kwaśniak. - Z obiektem Centrum Kulturalnego Wsi i nowoczesnej remizy dumnie wkraczamy w drugie dziesięciolecie XXI wieku. Bo to obiekt nie tylko na miarę oczekiwań mieszkańców, ale również na miarę miejsca i czasu, na miarę planów i marzeń o dalszym rozwoju Przyborowa. Warto przypomnieć, że to kolejne w gminie Borzęcin centrum kulturalne wsi, gdzie mieszkańcy mogą skorzystać z pracowni komputerowej, wypożyczyć książkę, mile spędzić czas korzystając z oferty świetlicy ośrodka kultury i filii gminnej biblioteki publicznej, bogato wyposażonych w niezbędny sprzęt audiowizualny, rozrywkowy i rekreacyjny. To wreszcie sala widowiskowa i konsumpcyjna z dobrze wyposażonym zapleczem kuchennym. Zadowolenia z nowego obiektu nie krył Stanisław Latocha, sołtys wsi. - Mam nadzieję, że ten obiekt stanie się nie tylko miejscem organizacji imprez weselnych, ale również kulturalno-rozrywkowych. Miejscem, w którym dzieci i młodzież będą spędzać wolny czas, a starsi mieszkańcy zacieśniać wzajemne relacje sąsiedzkie.
Uroczystego przecięcia wstęgi i otwarcia obiektu dokonali: Janusz Kwaśniak – wójt gminy Borzęcin, Andrzej Harężlak – wicewojewoda małopolski, Ryszard Ożóg – wicestarosta brzeski, ksiądz Zdzisław Oćwieja – proboszcz parafii w Przyborowie, Stanisław Halik - wiceprzewodniczący Rady Gminy Borzęcin i radny z Przyborowa, Piotr Kania – dyrektor GOK Borzęcin, Elżbieta Kwaśniewska – kierownik GBP w Borzęcinie, Stanisław Latocha - sołtys Przyborowa, Sławomir Urbański – prezes OSP Przyborów, Zofia Sumara i Renata Woda – radne z Przyborowa.
Inwestycja kosztowała ponad 2,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 wyniosło nieco ponad 1,7 miliona.