Urodziny Cyfrowej Galicji

 Minął rok od uruchomienia Tarnowsko – Galicyjskiej Biblioteki Cyfrowej, będącej projektem realizowanym przez pasjonatów historii zgrupowanych w Stowarzyszeniu „Cyfrowa Galicja”. Biblioteka należy do Federacji Bibliotek Cyfrowych zrzeszającej 105 tego typu instytucji z całej Polski.


Stowarzyszenie „Cyfrowa Galicja” obchodzi pierwsze urodziny. Głównym przedmiotem działania Stowarzyszenia jest Tarnowsko – Galicyjska Biblioteka Cyfrowa. - Jak wskazuje nazwa zarówno biblioteki i stowarzyszenia chcemy docelowo objąć swoją działalnością cały obszar byłej Galicji – mówi Zbigniew Gomoła, prezes Stowarzyszenia.

Biblioteka należy do Federacji Bibliotek Cyfrowych zrzeszającej 105 tego typu instytucji z całego kraju, uczestniczy w projekcie Archiwa społeczne w Polsce Fundacji Ośrodka KARTA i współpracuje z Europejską Biblioteką Cyfrową. - Zawartość biblioteki oparta jest głównie na zbiorach prywatnych, udostępnionych do digitalizacji. Jest to niezwykle ważna część naszej działalności, gdyż w domach prywatnych znajdują się bardzo często niezwykle ciekawe obiekty, mające charakter unikalny. Przykładem mogą być przekazane członkom naszego stowarzyszenia zdjęcia autorstwa wybitnego tarnowskiego fotoamatora okresu międzywojennego Tadeusza Piątka czy też kompletna dokumentacja działalności Tarnowskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii z lat 1931 – 1948 – opowiada Zbigniew Gomoła. - Materiały te, po ich naukowym opracowaniu, zostaną umieszczone w naszej bibliotece. Współpracujemy również z różnymi organizacjami i efektem tego jest udostępnienie czytelnikom 130 „Zeszytów Wojnickich” z lat 1992 – 2012, zawierających część dorobku badawczego członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wojnickiej. Kolejne publikacje TPZW będziemy zamieszczać sukcesywnie po ich digitalizacji.

Biblioteka zawiera 1742 pozycje, które są bezpłatnie do dyspozycji przez całą dobę. W ciągu minionego roku bibliotekę odwiedziło ponad pół miliona czytelników. - Apelujemy do wszystkich osób i instytucji posiadających materiały dokumentujące przeszłość o podzielenie się nimi, za naszym pośrednictwem, z szerokim gronem odbiorców. Pozwolą one poszerzyć wiedzę o historii regionu, jak również mogą być przydatne w badaniach genealogicznych – zachęcają twórcy biblioteki.

29.05.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |