SAG szansą?

 Jeszcze w tym roku ruszą prace w ramach drugiego etapu rozbudowy tarnowskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Do połowy 2015 roku ma zostać zakończona realizacja etapu trzeciego. Z inwestycją, która pochłonie ogromne pieniądze, miasto wiąże nadzieje na ożywienie gospodarcze.

 

- To jedno z najtrudniejszych i największych zadań inwestycyjnych, jakie przyjdzie realizować miastu. Większa była tylko budowa tzw. połączenia z autostradą, które kosztowało ponad 90 mln złotych. Cały trzeci etap musi być zrealizowany do połowy 2015 roku, ponieważ wtedy kończy się rozliczenie okresu 2007-2013, z którego pozyskaliśmy dofinansowanie na inwestycje warte w sumie 280 milionów złotych – tak o rozbudowie tarnowskiej Strefy Aktywności Gospodarczej mówi Krzysztof Madej, dyrektor Centrum Rozwoju Miasta w UMT.

Wspólne przedsięwzięcie samorządu i Tarnowskiego Klastra Przemysłowego pochłonie ogromne pieniądze. Dotychczas, w ramach pierwszego etapu powstało rondo na skrzyżowaniu ulic Mościckiego i Czystej oraz nowa droga do przyszłych terenów inwestycyjnych. Prace nad drugim etapem ruszą jeszcze w tym roku i obejmą m.in. uzbrojenie działek oraz budowę wewnętrznych dróg dojazdowych dla przyszłych inwestorów. Koszt tych prac to w sumie 33 mln złotych, z czego 21 milionów pochodzi ze środków unijnych. Łącznie z etapem trzecim przebudowa tej części miasta pochłonie ponad 70 mln złotych.

Trzeci etap ma zostać zakończony do połowy 2015 roku i obejmie kilka kilometrów nowej drogi oraz przygotowanie miejsc dla przyszłej działalności gospodarczej. Droga będzie kontynuacją już funkcjonującego odcinka pomiędzy rondem przy ulicy Mościckiego a Zakładami Mechanicznymi i połączy dwie miejskie arterie komunikacyjne, czyli ulice Mościckiego i Krakowską. Będzie to możliwe także dzięki przebudowie wiaduktu przy ulicy Warsztatowej, pozwalającej na przejazd samochodów ciężarowych.

Drugą częścią inwestycji będzie utworzenie przez Tarnowski Klaster Przemysłowy Inkubatora Przedsiębiorczości. Na bazie jednej z hal na terenie Zakładów Mechanicznych powstanie nowoczesny budynek oferujący tanie powierzchnie pod działalność dla nowych podmiotów gospodarczych z branży nowoczesnych technologii. Do ich dyspozycji oddane zostanie w sumie 12 tysięcy metrów kwadratowych klimatyzowanej i wyposażonej w cała infrastrukturę przestrzeni. Na ośmiu tysiącach metrów kwadratowych będzie można prowadzić działalność produkcyjną, kolejne cztery tysiące metrów przeznaczone zostanie pod działalność biurową.

Trzeci etap ma kosztować około 42 mln złotych. Planowane wsparcie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to 23 miliony. - Wniosek o dofinansowanie został już złożony. Liczymy na rzetelne i merytoryczne rozstrzygniecie w panelu ekspertów i dobrą współpracę z zarządem województwa, tak jak przy poprzednich etapach – ma nadzieję dyrektor Madej.

02.06.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |