Nagrody za malowanie

 Po raz 50 rozstrzygnięto w Zalipu konkurs „Malowana Chata”. W konkursie udział wzięło 92 uczestników z 11 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego. Efekty pracy uczestników oceniała ośmioosobowa komisja pod przewodnictwem Adama Bartosza. Koszty konkursu pokryły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorząd województwa małopolskiego oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

 

Konkurs „Malowana Chata” jest najdłużej trwającym konkursem na sztukę ludową w Polsce. Po raz pierwszy zorganizowany został w 1948 roku, a od roku 1976 organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Organizatorami konkursu są: Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Dom Malarek w Zalipiu.

2 czerwca poznaliśmy laureatów tegorocznej, 50 edycji konkursu.

Pracę uczestników oceniała ośmioosobowa komisja w składzie: Adam Bartosz (przewodniczący, Muzeum Okręgowe w Tarnowie), Anna Bartosz (etnograf, Tarnów), Maria Cetera (etnograf, kierownik Muzeum Etnograficznego w Tarnowie), Wanda Chlastawa (dyrektor Domu Malarek w Zalipiu), Urszula Gieroń (etnograf, Muzeum Etnograficzne w Tarnowie), Michał Sapeta (etnograf, Kraków), Anna Spiss (etnograf, Kraków) i Teresa Komornicka (etnograf, Kraków).

Koszty organizacji zostały pokryte z budżetów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwa małopolskiego i Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

W tegorocznym konkursie udział wzięło 92 uczestników z 11 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego (Bolesław, Gorzyce, Dąbrówka Gorzycka, Kłyż, Kuzie, Niwki, Olesno, Otfinów, Pilcza Żelichowska, Świebodzin, Zalipie), w tym 88 osób indywidualnych, wśród których było 12 dzieci i młodzieży oraz pięcioro właścicieli obiektów, które zostały ozdobione na ich zlecenie.

Komisja konkursowa przyznała nagrody w trzech kategoriach - za malatury nowe, wykonane specjalnie na tegoroczny konkurs, za malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne oraz za popieranie sztuki ludowej.

Pula nagród wynosiła 29 500 złotych.

W kategorii malowanych domów, specjalnie przygotowanych na tegoroczny konkurs nagrody w wysokości 450 złotych otrzymało 26 osób. Nagrody w wysokości 350 złotych przyznano 19 osobom, a nagrody w wysokości 250 złotych siedmiu osobom.

W kategorii malarstwa utrzymanego z poprzednich lat nagrody w wysokości po 300 złotych trafiły do 17 osób. Za popieranie twórczości ludowej w formie zlecenia malarkom ozdobienia własnej zagrody przyznano pięć nagród po 150 złotych.

Wyróżnienia zbiorowe otrzymały: Gimnazjum w Oleśnie, Szkoła Podstawowa w Oleśnie,

Szkoła Podstawowa w Zalipiu i Szkoła Podstawowa w Pilczy Żelichowskiej.

Sześc nagród przyznano także w kategorii dzieci i młodzieży.

Ponadto komisja przyznała nagrodę dla Domu Malarek w Zalipiu za aktywizowanie środowiska miejscowego do popierania twórczości ludowej oraz wykonanie przez zespół pracownic Domu Malarek malatur na kilku obiektach w Zalipiu na zlecenie ich właścicieli.

03.06.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |