Powiedzieć wszystko, co pomyśli głowa

 Od tego jak mówimy zależy wiele w naszym życiu. Niestety według specjalistów liczba osób z problemami wymowy rośnie. Przekręcanie i skracanie wyrazów, seplenienie oraz niewyraźna mowa - te zachowania dzieci niepokoją rodziców. Łatwiej będzie sobie z nimi radzić dzięki otwarciu przychodni logopedycznych w Tuchowie i Wierzchosławicach. Do placówek trafiają zarówno dzieci z podstawowymi wadami wymowy, jak i młodzież i osoby dorosłe.

 

W Tuchowie i Wierzchosławicach otwarte zostały nowe przychodnie logopedyczne. Jak mówi logopeda Centrum Zdrowia Tuchów Dominika Ciupek - bardzo wiele wad wymowy można skorygować. Warunkiem jest zaangażowanie samych pacjentów, którzy muszą systematycznie ćwiczyć.

Jedną z przyczyn powstawania wad jest niestety naśladownictwo złego wzoru, np. zdrabniania wyrazów. Istotne jest także to, na ile rodzice starają się od początku kształtować jakość wypowiedzi i właściwy sposób wysławiania się. Nawet nieodpowiednie stosowanie smoczków czy butelek na pokarm powoduje, że dzieci nie mówią poprawnie. Osoby mówiące niewyraźnie mogą mieć problem z akceptacją w otoczeniu. Wada wymowy może stać się zatem przyczyną niskiej samooceny i innych problemów natury psychologicznej. Kiedy dzieci rosną nieprawidłowe zachowania językowe utrwalają się, a gdy są starsze trudniej osiągnąć oczekiwany efekt terapii. - Moim zdaniem nawet dwuletnie dziecko warto zabrać do specjalisty, bo już wtedy możemy zdiagnozować minimalny problem, zanim zmieni się on w poważne zaburzenie językowe – ocenia Dominika Ciupek.

Od umiejętności komunikacyjnych zależy często, na ile potrafimy sobie radzić w codziennych sytuacjach. - Podam przykład pana, który zwrócił się ostatnio o pomoc. Ma 22 lata, nie ma wady wymowy, ale jego komunikacja jest na bardzo niskim poziomie i przez to ma kłopoty. Przy takich problemach zaczynamy od podstaw emisji głosu, czyli od oddechu – dodaje logopeda.

Na co rodzice powinni zwrócić uwagę w rozwoju dziecka? Około dziewiątego miesiąca zazwyczaj powinno naśladować takie wyrazy jak mama czy tata. Półtoraroczny maluch na ogół wymawia, choć często skrótowo, około 50 wyrazów, a rozumie dwa razy więcej. Między drugim a trzecim rokiem życia rozpoczyna się budowa zdań dwu i trzyelementowych. Niektóre dzieci zaczynają mówić później. W takiej sytuacji zawsze lepiej skonsultować się ze specjalistą.

W przychodni można ocenić rozwój mowy dziecka i odpowiednio go stymulować. Placówka prowadzi także profilaktykę dysleksji, terapię dzieci upośledzonych umysłowo, autystycznych i niesłyszących. Dorośli pacjenci z uszkodzeniami mózgu poddawani są rehabilitacji mowy. Prócz pracy nad doskonaleniem wymowy prowadzona jest też terapia zaburzeń płynności mówienia oraz nieprawidłowości, wynikających z budowy anatomicznej i chorób neurologicznych. Przychodnia w Tuchowie jest otwarta we wtorki, natomiast w Wierzchosławicach we czwartki.

08.06.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |