W szpitalu św. Łukasza ruszył program badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego oraz nowotworów jelita grubego dla mieszkańców Tarnowa. Z badań skorzystać mogą kobiety i mężczyźni, zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie lub osobiście w Ośrodku Programów Profilaktycznych Szpitala św. Łukasza w Tarnowie. Do pełnej rejestracji potrzebny jest dowód osobisty.
W szpitalu św. Łukasza ruszył program badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego oraz nowotworów jelita grubego. Z darmowych badań w kierunku nowotworów jelita grubego mogą skorzystać kobiety i mężczyźni w wieku od 40 do 65 lat życia. Natomiast badania w kierunku nowotworów gruczołu krokowego są kierowane do mężczyzn od 50 roku życia. - To już nie choroby układu krążenia, w tym zawały są najczęstszą przyczyną umieralności w Polsce. Na pierwsze miejsce wysunęły się choroby nowotworowe – mówi prof. Leszek Kołodziejski, Kierownik Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego. - Ryzyko zachorowania można jednak zminimalizować, ponieważ większość czynników wpływających na zdrowie zależy od nas samych. Zdrowy styl życia i dobra diagnostyka to podstawy sukcesu. Rak jelita grubego to drugi najczęstszy nowotwór złośliwy w Polsce i niestety liczba zachorowań ma tendencję zwyżkową. Poza tym w naszym kraju jest on wciąż wykrywany w chwili, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana.
Zgłoszenia do udziału w programie przyjmowane są telefonicznie lub osobiście w Ośrodku Programów Profilaktycznych Szpitala św. Łukasza w Tarnowie, parter pok. 59, budynek D, tel. 14 631 58 59, od 7.15 do 14.00 od poniedziałku do piątku. Do pełnej rejestracji potrzebny jest dowód osobisty.