Statystycznie co 14 Polka może zachorować na raka piersi. Jednak złośliwe zmiany zdiagnozowane we wczesnym stadium choroby znacznie zwiększają szanse na skuteczne wyleczenie. Pierwszym krokiem jest wykonanie mammografii – prostego badania, które może uratować życie. Dla pań będących w wieku, w którym ryzyko zachorowania gwałtownie wzrasta, a więc po 50 roku życia, Centrum Zdrowia Tuchów przygotowało bezpłatne badania mammograficzne i dodatkowo możliwość wylosowania badań związanych z tarczycą.
4 i 5 lipca w godzinach 9.00 – 15.00 Centrum Zdrowia Tuchów zaprasza panie w wieku 50 – 69 lat na bezpłatne badania mammograficzne.
Ze statystyk wynika, że przybywa kobiet, którym mammografia ratuje życie. Złośliwe nowotwory piersi diagnozowane są rocznie u ponad 14 tysięcy Polek. Niestety, ponad jedna trzecia tych zachorowań kończy się śmiercią.
Badanie mammograficzne pozwala wykryć pierwsze, wczesne zmiany, a tym samym znacznie zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie. Choć ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia, o przeprowadzenie mammografii wcześniej można poprosić lekarza ginekologa, chirurga lub endokrynologa. Zwłaszcza jeśli występują jakiekolwiek niepokojące objawy w postaci guzków lub przy istniejących w rodzinie obciążeniach genetycznych.
Wszystkie panie, które zgłoszą się na badanie mammograficzne w Tuchowie wezmą dodatkowo udział w losowaniu 30 pakietów bezpłatnych badań USG tarczycy i poziomu TSH we krwi. Będzie je można zrealizować 6 lipca w gabinecie USG i pracowni analitycznej Centrum Zdrowia w godzinach od 7.00 do 12.00 po wcześniejszej rejestracji pod nr tel. 12 633-02-18 lub 501-620-281.
Choroby związane z tarczycą pojawiają się stosunkowo często. Gruczoł ten odpowiada za szeroko rozumianą regulację metabolizmu, zatem jego funkcjonowanie ma wpływ na cały organizm. USG jest zwykle pierwszym badaniem obrazowym. Pozwala na określenie kształtu i struktury gruczołu, umożliwia ocenę ewentualnych zmian guzowatych oraz ich charakteru. Poziom TSH pozwala zdiagnozować nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Ta pierwsza przypadłość oznaczać może często nieuzasadnioną nerwowość, niestabilność emocjonalną oraz bezsenność, a także dreszcze, zwiększenie potliwości i obniżoną tolerancję na ciepło. Pacjent może się również uskarżać na szybkie zmęczenie połączone z kołataniem serca i postępującą utratę masy ciała, pomimo braku problemów z apetytem. Niedoczynność tarczycy prowadzi do obrzęku skóry, która staje się blada i pomarszczona. Włosy są suche i rzadkie, a paznokcie łamliwe. Łaknienie jest zwykle małe, lecz masa ciała ma tendencję do zwiększania się, nie powodując jednak prawdziwej otyłości. Często dochodzi do spowolnienia funkcji intelektualnych, pacjent wykazuje małą inicjatywę i ma słabą pamięć.