Kolejna „broń" w walce z rakiem

 W Tarnowskim Ośrodku Onkologicznym działającym w Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie przeprowadzane są już nowoczesne zabiegi, skutecznie chroniące chorych na nowotwory pacjentów przed groźnymi komplikacjami. Pierwszy z nich odbył się kilka dni temu i dotyczył pacjenta cierpiącego na czerniaka.

 

Biopsja węzła wartowniczego to procedura diagnostyczna stosowana w celu określenia postępu choroby i nowoczesna alternatywa dla usuwania węzłów chłonnych dołu pachowego. Tarnowski „nowy” szpital już od dłuższego czasu przygotowywał się do takich zabiegów. Są one niezmiernie ważne dla dalszego leczenia pacjenta i skutecznie chronią przed ewentualnymi groźnymi komplikacjami. Dzisiaj szpital jest już po pierwszym takim zabiegu, a operację przeszedł pacjent cierpiący na czerniaka. - To innowacyjna operacja dająca również szansę innym pacjentom – mówi Anna Czech, dyrektor placówki.

- Przy takich zabiegach kluczowym jest znalezienie i zbadanie węzła wartowniczego. Jest to pierwszy węzeł chłonny na drodze spływu chłonki z ogniska nowotworowego. Przerzuty nowotworów złośliwych pojawiają się właśnie najczęściej najpierw w węźle wartowniczym. Określenie wystąpienia ewentualnych przerzutów ma duże znaczenie dla terapii niektórych nowotworów – tłumaczy prof. Leszek Kołodziejski, kierownik Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego. W celu znalezienia podczas zabiegu węzła wartowniczego stosuje się metody umożliwiające prześledzenie spływu chłonki. Przed zabiegiem podaje się pacjentowi w okolicę guza izotop oraz barwnik i wykonuje się obrazowanie przy użyciu gammakamery. Brak przerzutów w węźle wartowniczym rokuje dobrze i świadczy o tym, że w pozostałych węzłach nie ma przerzutów. Co z kolei oznacza, że można odstąpić od rozległej operacji usunięcia całego układy chłonnego. Biopsja węzła wartowniczego stosowana jest u chorych z czerniakiem skóry lub rakiem piersi.

25.07.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |