W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie odbyły się pierwsze badania endosonograficzne. Metoda umożliwia m.in. badanie przesiewowe w kierunku raka trzustki, przełyku i żołądka. Tarnowski szpital stara się o zakup ultrasonografu endoskopowego, jeśli zakup zostanie zrealizowany możliwe będzie wykonanie rocznie 150 zabiegów.
W środę 22 stycznia w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie odbyły się pierwsze badania endosonograficzne (EUS). To jedno z najnowszych badań endoskopowych, łączące endoskopię i ultrasonografię.
Metoda ta obrazuje ściany przewodu pokarmowego i przylegające do niego narządy. Umożliwia m.in. badanie przesiewowe w kierunku raka trzustki, przełyku i żołądka, a także wykrycie i rozpoznanie guzów górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dotychczas takich możliwości nie było i pacjent albo był poddawany obserwacji, albo kierowany na leczenie zabiegowe.
Ultrasonografia endoskopowa pozwala także na wykonanie biopsji różnych zmian znajdujących się w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Wykonuje się ją poprzez wkłucie igły przez wyściółkę żołądka w kierunku zmiany.
Siedem pierwszych zabiegów wykonał w tarnowskim szpitalu doc. dr hab. Marcin Polkowski z Kliniki Gastroenterologii Instytutu Onkologii w Warszawie.
Badania te mają dużą szanse wpisać się na stałe w szeroki wachlarz metod diagnostycznych przeprowadzanych w Szpitalu im. św. Łukasza. Jeszcze w zeszłym roku tarnowska placówka w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowania złożyła projekt pod nazwą „Poprawa jakości oraz efektywności leczenia chorób nowotworowych w Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie” i stara się o zakup ultrasonografu endoskopowego. Wniosek przeszedł już etap oceny formalnej.
Szacuje się, że rocznie w szpitalu można by wykonywać nawet 150 zabiegów z użyciem EUS.