Siedem lat oczekiwania we Wrocławiu, pięć lat w Trójmieście i pół roku w Krakowie lub Tarnowie. Tak wyglądają kolejki na bezpłatne wizyty w gabinetach endokrynologów. Dyżury lekarza tej specjalności uruchomiło Centrum Zdrowia Wierzchosławice. Na razie na zasadach komercyjnych, ale władze Centrum Zdrowia Tuchów zapewniającego tam świadczenia medyczne zapowiadają walkę o kontrakt z NFZ tak, by świadczenia stały się bezpłatne dla pacjentów.
Centrum Zdrowia Wierzchosławice uruchomiło dyżury lekarza endokrynologa. Wśród medyków, którzy rozpoczęli właśnie udzielanie świadczeń w Wierzchosławicach jest także specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. Endokrynolog to specjalista, którego coraz częściej poszukują pacjenci kierowani przez lekarza rodzinnego lub sami zaniepokojeni dziwnymi objawami – wahaniami wagi, wypadaniem włosów, nerwowością i niepokojem bez powodu. Za wszystkie te zmiany może być odpowiedzialny układ dokrewny.
W Centrum Zdrowia Wierzchosławice diagnostyką i leczeniem takich problemów zajmuje się lek. med. Agnieszka Kotecka-Blicharz, która rozpoczęła właśnie przyjmowanie chorych. Jest specjalistą chorób wewnętrznych, zaś specjalizację w zakresie endokrynologii zdobyła w Zakładzie Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej Centrum Onkologii - Instytucie im. M. Skłodowskiej–Curie w Gliwicach. Chorzy mogą u niej szukać pomocy w sytuacjach zaburzeń budowy i czynności tarczycy oraz zaburzeń płodności. Kobiety mogą się zgłaszać w przypadku braku miesiączki lub jej nieregularności. Endokrynolodzy leczą także zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz niedobór witaminy D, pomagają również chorym na osteoporozę i osteopenię.
Praktykę w Wierzchosławicach uruchomił także lek. med. Paweł Blicharz, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej.
Dzięki postępom fizyki i biotechnologii oraz technik przetwarzania danych, radiologia to jedna z najbardziej spektakularnie rozwijanych dziedzin medycyny. W diagnostyce Paweł Blicharz wykorzystuje głównie metody z zakresu radiologii, ultrasonografii, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. W ultrasonografii interesuje go szczególnie diagnostyka tkanek powierzchownych, węzłów chłonnych, piersi i narządów szyi oraz klatki piersiowej i jamy brzusznej. Pod kontrolą usg przeprowadza też biopsje cienkoigłowe podejrzanych zmian. Pełni funkcję kierownika Działu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Specjalistycznego im. E. Szczeklika w Tarnowie.
Na razie gabinety obydwojga specjalistów działają w wierzchosławickim ośrodku zdrowia na zasadach komercyjnych. Władze Centrum Zdrowia Tuchów zapewniającego tam świadczenia medyczne, zapowiadają starania o zawarcie kontraktu z NFZ, tak by stały się one bezpłatne dla pacjentów.