Jednym z dziesięciu najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa według Światowej Organizacji Zdrowia jest nietrzymanie moczu. Jest to jedno ze schorzeń, którego leczeniem zajmują się urolodzy. Gabinet lekarza tej specjalności uruchomiono właśnie w Centrum Zdrowia Wierzchosławice. Nowa poradnia w Wierzchosławicach działa na razie na zasadach komercyjnych.
Przyjmowanie chorych w Wierzchosławicach rozpoczął dr n.med Marek Worek, posiadający specjalizację II stopnia w zakresie urologii. Lekarze tej specjalności leczą choroby układu moczowo-płciowego.
Poradnię urologiczną odwiedzają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ci ostatni stanowią jednak zdecydowaną większość. Chorzy szukają pomocy urologów, gdy wystąpią u nich dolegliwości ze strony pęcherza moczowego, nerek lub cewki moczowej. Leczą również schorzenia prostaty oraz jąder.
Specjaliści podkreślają, że z niektórymi schorzeniami - jak łagodny rozrost prostaty – można sobie poradzić stosunkowo skutecznie i szybko, pod warunkiem wczesnego podjęcia terapii. Gdy je zignorujemy to oprócz nasilenia objawów trzeba także stawić czoło poważniejszemu leczeniu. Podobnie jest z profilaktyką. Lepiej co jakiś czas pozbyć się wstydu i poddać badaniu okresowemu, niż o wykrytej chorobie dowiedzieć się, gdy jest ona w zaawansowanym stadium. Dotyczy to np. guzów nerek, które mogą przebiegać bezobjawowo.
Po pięćdziesiątym roku życia, mężczyźni powinni zgłaszać się na badania profilaktyczne do lekarza rodzinnego lub urologa dwa razy do roku. Ostatnie badania pokazują , że rozpoczęcia badań powinno zaczynać się już po czterdziestym roku życia. Zwiększone ryzyko zapadalności na raka prostaty występuje u mężczyzn, u których w rodzinie występowała ta choroba. Jest to drugi - po raku płuca - najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn. W ostatniej dekadzie dwukrotnie zwiększyła się liczba rozpoznawań tej choroby. Co ważne może ona nie dawać żadnych wczesnych objawów, dlatego tak istotna jest świadomość wykonywania badań kontrolnych.
Nowa poradnia w Centrum Zdrowia Wierzchosławice działa na razie na zasadach komercyjnych. W początkowym etapie ustalono preferencyjne ceny porad. Leczenie będzie bezpłatne dla pacjentów jeżeli uda się na te świadczenia zawrzeć kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.