Podczas spotkania w Urzędzie Miasta Tarnowa, 26 lutego, podopieczni z Kliniki Transplantacji i Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu podziękowali mieszkańcom Tarnowa za dotychczasową pomoc. Podsumowano także dziesięcioletni okres działalności Stowarzyszenia „Kropla”, za pośrednictwem którego pomoc dociera do osób chorych.
Mali pacjenci – podopieczni z Kliniki Transplantacji i Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu podziękowali mieszkańcom Tarnowa za wsparcie. Dyplom własnoręcznie zrobiony przez dzieci odebrał zastępca prezydenta Henryk Słomka-Narożański.
Wszelka pomoc dociera do nich za pośrednictwem Stowarzyszenia „Kropla”, które obchodzi właśnie dziesięciolecie swojej działalności. – Tarnowski samorząd jest ewenementem w skali kraju. W sumie od początku istnienia, Stowarzyszenie otrzymało na swoją działalność z budżetu miasta ponad 200 tysięcy złotych. Nie znam drugiego takiego – mówi Katarzyna Duraj, prezes Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie „Kropla” pomaga w zbieraniu funduszy na finansowanie podstawowych badań dla dawców szpiku kostnego. W pierwszym roku działalności Stowarzyszenie przeprowadziło jedną akcję. Począwszy od drugiego roku, Stowarzyszenie przeprowadza dwie akcje rocznie - w marcu oraz grudniu. Badana współfinansowane są przez Urząd Miasta Tarnowa, a współorganizowane przez Ośrodek Dawców Szpiku Medigen z Warszawy oraz Fundację Przeciwko Leukemii z Warszawy.
Podczas spotkania w Urzędzie Miasta Tarnowa 26 lutego podsumowano dziesięciolecie działalności Stowarzyszenia. W tym czasie udało się rekrutować ponad 3,5 tys. honorowych dawców szpiku, w tym pięciu czynnych, a trzech kolejnych rozpoczęło procedurę przeszczepową. Wśród podopiecznych było siedmioro dzieci i ponad 15 osób dorosłych. Najmłodszy pacjent urodził się z białaczką i po dwóch przeszczepach szpiku szczęśliwie powrócił do domu na swoje pierwsze urodziny. Dziś ma osiem lat. - Przez cały ten okres wiele szkół i instytucji wspierało działania „Kropli”. Chcemy podziękować zwłaszcza szkołom ponadgimnazjalnym, które wspierają w rekrutacji honorowych dawców szpiku. Ich dorośli już absolwenci są właśnie czynnymi świadomymi dawcami. Nikt z tych, do których dzwonili działacze Stowarzyszenia nie odmówił pomocy – mówi prezes Duraj.
Już niebawem odbędzie się kolejna akcja „Kropli”. Wiosenną akcję rekrutacji dawców szpiku „Wszystko budzi się do życia” zaplanowano na pierwszy dzień wiosny, 21 marca, w budynku UMT przy ul. Goldhammera.