W Krakowie i Tarnowie zakończyła się realizacja programu „Poprawa efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie systemów energii odnawialnej oraz modernizacja instalacji grzewczych w wybranych, publicznych, wojewódzkich zakładach opieki zdrowotnej”. Projekt kosztował ponad 45 milionów złotych, z czego przeszło 38 milionów to wkład Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy.
Znaczące oszczędności wydatków na energię, poprawa komfortu pacjentów, unowocześnienie infrastruktury ale przede wszystkim ograniczenie emisji niebezpiecznych substancji do atmosfery, w sumie o około osiem tysięcy ton rocznie, to najistotniejsze efekty realizacji projektu „Poprawa efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie systemów energii odnawialnej oraz modernizacja instalacji grzewczych w wybranych, publicznych, wojewódzkich zakładach opieki zdrowotnej” w trzech szpitalach wojewódzkich.
W gronie trzech placówek znalazł się, obok dwóch krakowskich, również Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie.
Pomysł, który narodził się w 2009 roku mógł zostać zrealizowany dzięki środkom finansowym pochodzącym ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W pierwszym etapie przygotowano pełną dokumentację projektową, która uzyskała akceptację strony szwajcarskiej. Etap inwestycyjny rozpoczął się z chwilą zawarcia umowy o dofinansowanie, co miało miejsce 11 lipca 2012 roku. Całość inwestycji zakończyła się w październiku 2014 r.
Koszt całego projektu to ponad 45 milionów złotych, z czego przeszło 38 milionów to wkład Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy, prawie pięć milionów złotych pochodzi z budżetu województwa małopolskiego natomiast ponad dwa miliony zagwarantowały szpitale.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych i energooszczędnych rozwiązań technologicznych oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii udało się zrealizować projekt, który przyczynił się do ograniczenia zużycia energii czerpanej ze źródeł konwencjonalnych, obniżenia kosztów bieżących zakupu energii, a przede wszystkim ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.
W tarnowskim szpitalu wykonano m.in. modernizację instalacji wentylacji mechanicznej z wykorzystaniem pomp ciepła, modernizację instalacji agregatów do odzysku ciepła z klimatyzacji, montaż kotłowni kondensacyjnej, wymianę instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, modernizację sieci centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, modernizację instalacji przygotowania wody kotłowej, sieci zasilającej i sieci parowej.
W dniu 12 listopada o godzinie 13.00 w sali konferencyjnej Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie sp. z o.o. zorganizowana zostanie konferencja podsumowująca projekt, a we wszystkich trzech placówkach, w miejscach ogólnodostępnych ustawione zostaną oznakowane stoiska – punkty informacyjne, w których każda zainteresowana osoba uzyska informację na temat projektu, a także otrzyma specjalne kartonowe pudełko przeznaczone na zużyte baterie.
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy jest formą bezzwrotnej pomocy finansowej przyznanej przez Szwajcarię Polsce w ramach wsparcia udzielonego nowym państwom członkowskim Unii Europejskiej. Celem programu jest przyczynienie się do zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych pomiędzy Polską a bardziej rozwiniętymi państwami rozszerzonej UE, a także różnic na obszarze Polski – pomiędzy ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym.
Wsparcie rozdysponowane jest w obszarach dotyczących m.in. środowiska i infrastruktury, rozwoju regionalnego, ochrony zdrowia, badań naukowych, stypendiów dla naukowców, wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz funduszy venture capital.