Tarnów w rankingu zdrowia

 W Rankingu Zdrowia Polski przeprowadzonym przez Dziennik Gazetę Prawną Tarnów sklasyfikowany został na piątym miejscu w kategorii miast na prawach powiatu. Tarnów uzyskał 251 punktów, najlepszy okazał się Kraków z 268 punktami.

 

Tarnów zajął wysoką, piątą, lokatę w grupie miast w Rankingu Zdrowia Polski, przeprowadzonym przez Dziennik Gazetę Prawną. W rankingu wybrano 80 najzdrowszych powiatów oraz 30 najzdrowszych miast.

Badanie wykonane zostało w oparciu o trzy kategorie. Pierwsza z nich opisuje zaplecze medyczne – m.in. liczbę szpitali, przychodni, aptek i ich wyposażenie w specjalistyczny sprzęt medyczny, liczbę łóżek szpitalnych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, zasoby kadrowe, liczbę zespołów ratownictwa medycznego w pomocy doraźnej, dane dotyczące programów zdrowotnych realizowanych na zlecenie lokalnego samorządu oraz wydatki własne miasta na ochronę zdrowia.

Druga kategoria obejmowała ocenę stanu zdrowia mieszkańców na podstawie wskaźników takich jak średnia długość życia, liczba żywych urodzeń na tysiąc mieszkańców, umieralność noworodków, umieralność według przyczyn. - W tej kategorii Tarnów uzyskał, na równi z Przemyślem, największą liczbę punktów spośród ankietowanych miast na prawach powiatu – mówi Wiesław Izworski, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Tarnowa.

W trzeciej kategorii brano pod uwagę dostępność pacjentów do wybranych świadczeń zdrowotnych. Analizowano w szczególności dane, dotyczące średniego czasu oczekiwania na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia, przeciętnej liczby porad zdrowotnych udzielonych statystycznemu mieszkańcowi, średniego czasu oczekiwania na wizytę u lekarzy różnych specjalności oraz na wykonanie badań diagnostycznych. Badany był także średni czas oczekiwania na wykonanie niektórych procedur szpitalnych (np. usunięcia zaćmy, wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, koronarografii) oraz na przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego.

Największą liczbę punktów w rankingu (268) zdobył Kraków. Na kolejnych miejscach znalazły się: Poznań, Opole, Łódź i Tarnów (251 punktów).

Zaprezentowane w rankingu ujęcie oceny potrzeb zdrowotnych okaże się przydatne przy opracowywaniu tzw. map potrzeb zdrowotnych, które zgodnie z wymogami ustawowymi sporządzane będą na szczeblu województw oraz kraju.

18.11.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |