Z rakiem można wygrać

 Coraz więcej osób zainteresowanych problemami onkologicznymi, coraz więcej tych, którzy nie boją się diagnozy wiedząc, że rak to nie wyrok. Tarnowski szpital im. Św. Łukasza podsumował efekty kolejnej edycji programu „Przechytrzyć raka”.

 

2,5 tysiąca przebytych po całej Małopolsce kilometrów i ponad tysiąc przeszkolonych osób to efekt zakończonej właśnie, trwającej od marca, trzeciej edycji programu „Przechytrzyć raka”, który realizuje tarnowski szpital im. św. Łukasza.

Podczas 11 spotkań ich uczestnicy wzięli udział w prowadzonych przez onkologów wykładach, dyskusjach i konsultacjach, a przy pomocy fantomów poznawali techniki samobadania piersi. - Warto zmienić tryb życia, warto być czujnym i warto brać udział w programach profilaktycznych bo to może uratować życie – mówi prof. Leszek Kołodziejski. - Większości nowotworów udałoby się uniknąć gdybyśmy stosowali profilaktykę. Należy zapamiętać jedno – nikt nie będzie dbał o nasze zdrowie lepiej, niż my sami. I po to właśnie są programy profilaktyczne.

Prowadzony przez szpital projekt miał głównie wymiar edukacyjny. - Czasami jest tak, że nawet żyjąc prozdrowotnie nie da się uniknąć zachorowania na nowotwór złośliwy. Wtedy najważniejsze jest, by jak najwcześniej wykryć chorobę. Dlatego niezwykle istotne jest, aby potrafić samemu zaobserwować i te charakterystyczne i te mniej typowe objawy, nauczyć się odczytywać sygnały wysyłane przez nasz organizm. Rak to nie wyrok. Z rakiem można wygrać. Na wypadkową wyleczenia składa się wiele czynników, ale najważniejsze jest wczesne wykrycie nowotworu – mówi dr Maria Srebro-Stańczyk. – Na szczęście z roku na rok zwiększa się liczba osób zainteresowanych tematyką onkologiczną. Poprawia się świadomość zagrożenia chorobą nowotworową. Do przeszłości  przeszło twierdzenie, że „tego lepiej nie ruszać”, minął też strach przed diagnozą. Ludzie już nie boją się wiedzieć, a co najważniejsze chcą wiedzieć jak najwcześniej. To bardzo ważne.

Jak zauważają lekarze, po każdej akcji profilaktycznej, po audycji radiowej czy spotkaniu zauważana jest w przychodni większa liczba pacjentów. Zgłaszają się osoby zaniepokojone objawami o których usłyszeli, a które zaobserwowali u siebie. Badanie nie zawsze potwierdza najgorsze, ale ważne, że ludzie dmuchają na zimne. To dużo lepsze, niż pojawić się u lekarza zbyt późno. Tarnów wciąż zajmuje w Małopolsce pierwsze miejsce pod względem zachorowalności na raka wśród kobiet i drugie wśród mężczyzn. - Te miejsca nie oznaczają, że w Tarnowie coś jest nie tak. Oznaczają jedynie, że mamy wysoką wykrywalność chorób nowotworowych. Przy wysokiej zachorowalności umieralność jest niemal taka, jak średnia krajowa, a to dobrze świadczy o naszych działaniach – mówi prof. Kołodziejski.

Tegoroczna edycja prowadzonego przez szpital programu dobiegła końca. Niezależnie jednak od programu, najważniejsze jest, by każdy sam chciał przechytrzyć raka.

 

27.11.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |