Prostata – pora na badanie

Po raz kolejny – po ubiegłorocznych badaniach mammograficznych – samorząd Gminy Tarnów zaprasza swoich mieszkańców na bezpłatne badania profilaktyczne. Tym razem będą to badania przesiewowe pod kątem wczesnego wykrycia raka prostaty.

W Polsce umieralność z powodu nowotworów wciąż należy do najwyższych na świecie. Nowotwory są u nas przyczyną 1/4 wszystkich zgonów wśród mężczyzn i prawie połowy wśród kobiet. Rak atakuje coraz młodszych ludzi, którzy powinni nabrać jak najwcześniej nawyku przeprowadzania regularnych badań profilaktycznych. Dlatego w pełni uzasadnione są wszelkie programy edukacyjne i kampanie społeczne propagujące i namawiające do wykonywania takich badań. Dobrze, że również samorządy włączają się do tych akcji, umożliwiając bezpłatne, bez skierowań i innych normalnie wymaganych formalności, szybkie wykonanie badania, niejednokrotnie ratującego życie.

Po ubiegłorocznych badaniach mammograficznych, samorząd Gminy Tarnów w tym roku zaprasza mężczyzn na bezpłatne badania profilaktyczne. - Będą to badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego mężczyzn – mówi wójt Grzegorz Kozioł. - Bowiem tak, jak w przypadku kobiet, u których rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów, tak w przypadku mężczyzn jest nim rak prostaty. Zdecydowaliśmy się na sfinansowanie, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotna jest profilaktyka. I to nie jest wcale slogan upowszechniony przez twórców kampanii społecznych. Bowiem dystrybuując publiczne pieniądze, wiele razy dochodziliśmy do konkluzji, że stosunkowo nieduże wydatki na profilaktykę przynoszą wymierne korzyści w przyszłości.
Badania wykonywane będą w ośrodkach zdrowia w Koszycach Małych i Zgłobicach w okresie od 15 czerwca do 13 lipca, natomiast w Woli Rzędzińskiej i Nowodworzu w terminie od 16 czerwca do 14 lipca. Zostaną nimi objęci mężczyźni powyżej czterdziestego roku życia. Aby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych trzeba być mieszkańcem Gminy Tarnów. Nie są konieczne żadne formalności. Wystarczy zgłosić się z dowodem osobistym w podanym terminie do jednej z czterech wymienionych przychodni.
- Zachęcam naszych mieszkańców do skorzystania z badań – mówi wójt Grzegorz Kozioł. - Tym bardziej, że bez kłopotów, konieczności uzyskania skierowań, kolejek, można nabrać pewności co do stanu zdrowia, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości – czego nikomu nie życzę – podjąć natychmiastowe leczenie.
10.06.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?