Przeszczep – nadzieja na życie

 Dla małej, cierpiącej na ostrą białaczkę limfoblastyczną Gabrysi, tak jak dla wielu innych dzieci, jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku. Nikt, komu dziecko nie umierało na rękach nie wie jak to jest, gdy kończy się świat. Dlatego warto zostać dawcą szpiku, bo koszt to żaden, a uratowanie życia bezcenne. 15 lutego, w Woli Dębińskiej będzie można zostać potencjalnym dawcą. Być może dla Gabrysi.

 

Rośnie wciąż liczba chorych, którzy czekają na przeszczep szpiku kostnego. Aby dać im szansę na życie należy dla każdego znaleźć idealnego dawcę. A to jak szukanie igły w stogu siana. Dawca musi mieć identyczny z biorcą układ antygenów. Wśród rodzeństwa zgodność antygenowa wynosi 25 procent. Dla pozostałych chorych trzeba szukać dawców niespokrewnionych. W tym celu wykonuje się skomplikowane badania laboratoryjne na próbkach krwi pobranych od osób, które chcą zostać dawcami szpiku. I dlatego tak ważne jest, by potencjalnych dawców było jak najwięcej.

Dziewięcioletnia Gabrysia z Dębicy cierpi na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jedynym ratunkiem dla dziecka jest przeszczep szpiku. Przez jakiś czas była nadzieja, że dawcą zostanie brat Gabrysi. Okazało się to jednak niemożliwe. Gabrysia jest jednym z wielu dzieci, które mogą liczyć już tylko na to, że ktoś da im szansę na drugie życie. A nie ma nic gorszego niż bezsilnie patrzeć, jak dziecko odchodzi.

15 lutego, w Zespole Szkół w Woli Dębińskiej od godziny 10.00 do 16.00 będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Warunkiem jest jedynie wiek od 18 do 55 lat, dobry stan zdrowia, brak nadwagi i chęć, by podarować komuś życie. Należy także posiadać przy sobie dokument z numerem PESEL, a decyzję podjąć świadomie. - Zostanie potencjalnym dawcą to poważna decyzja, którą podejmujemy na całe życie. Należy pamiętać o tym, że rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie 4 ml krwi bądź wymazu z policzka nie boli, ale kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu być może, można uratować życie - podkreślają organizatorzy akcji z Fundacji DKMS Polska.

11.02.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |