Warto karmić piersią

 W trwającym Światowym Tygodniu Karmienia Piersią również tarnowski szpital św. Łukasza propaguje to, co stworzyła sama natura. Zarówno w Poradni Laktacyjnej jak i w Szkole Rodzenia mamy liczyć mogą na profesjonalną pomoc oraz na okolicznościową niespodziankę.

 

Co roku pracownicy służby zdrowia, media i matki karmiące przypominają o tym, że kobieta ma do dyspozycji mechanizm zapewniający dziecku pokarm idealny nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także finansowych.

W Światowym Tygodniu Karmienia Piersią, który trwa od 1 do 8 sierpnia, Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie propaguje to, co zostało stworzone przez naturę i jest niezastąpionym sposobem na utrzymanie więzi matki i dziecka. Karmienie piersią jest naturalną częścią procesu rozrodczego człowieka, naturalną konsekwencją ciąży i porodu.

- Obecnie żyjemy często z dala od rodziny, od najbliższych, na co dzień otaczamy się elektroniką i wygodnymi urządzeniami. To powoduje, że gdy kobieta staje przed zadaniem zupełnie przecież naturalnym, często jest zagubiona. To, co powinna obserwować i oceniać instynktownie, często ją przerasta i wtedy potrzebuje pomocy – mówi Alicja Broda, położna i certyfikowany doradca laktacyjny.

W funkcjonującej w szpitalu Poradni Laktacyjnej oraz bezpłatnej Szkole Rodzenia, rodzice mogą liczyć na profesjonalną edukację. Położne oraz pielęgniarki pomagają w pierwszym kontakcie z noworodkiem, w przystawieniu dziecka do piersi, uczą jak monitorować przebieg karmienia. Także po powrocie do domu świeżo upieczona mama nie pozostaje sama. Zawsze ma możliwość konsultacji w Poradni Laktacyjnej, a im szybciej problem zostanie rozpoznany, tym szybciej można go rozwiązać.

Światowa Organizacja Zdrowia oraz Amerykańska Akademia Pediatrii i Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci uznają karmienie piersią za optymalny sposób, czyli „złoty standard" żywienia niemowląt i małych dzieci.

Przez pierwsze sześć miesięcy życia dzieci powinny być karmione wyłącznie piersią lub pokarmem matki. Dopiero potem powinna być wprowadzana wartościowa żywność uzupełniająca. Karmienie może być kontynuowane tak długo, jak życzą sobie tego matka i dziecko. Ważne, aby po wprowadzeniu glutenu, kontynuować karmienie mlekiem kobiecym przynajmniej przez 2 - 3 miesiące. Takie postępowanie zapewnia najwyższą ochronę dziecka przed chorobami zarówno infekcyjnymi, jak i alergicznymi i metabolicznymi.

Aby skorzystać z usług Poradni Laktacyjnej, Szkoły Rodzenia lub umówić się na wizytę na bloku porodowym należy wcześniej zadzwonić pod nr telefonu 502 546 802. Wszystkie mamy, które w tych dniach przebywają ze swoimi pociechami na Oddziale Gineklogiczno - Położniczym, albo zgłoszą się do Poradni Laktacyjnej otrzymają niespodziankę - zapas wkładek laktacyjnych.

05.08.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |