Pneumokoki - szczepienia

 Szczepienia przeciwko pneumokokom nie są w Polsce obowiązkowe. Oznacza to, że decyzję o szczepieniu dziecka podejmują rodzice, a za szczepionkę muszą zapłacić z własnej kieszeni. W Tarnowie, w ramach programu profilaktycznego, można teraz zaszczepić dziecko bezpłatnie. Program obejmuje maluchy, które nie uczęszczają do żłobka, ale warto pamiętać, że dziecko które przebywa w domu wcale nie jest stuprocentowo bezpieczne.

 

W Tarnowie rozpoczęła się realizacja programu zdrowotnego, w ramach którego można bezpłatnie zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom. Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Nosicielem pneumokoków jest niemal każde dziecko, choć nie każde musi zachorować. Decyduje o tym wiele czynników. Pneumokoki są jednak odpowiedzialne za wiele schorzeń – zwykle takich, które nie wymagają leczenia w szpitalu, np. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych czy spojówek. Ale mało który rodzic wie, że pneumokoki wywołują także dużo poważniejsze choroby bakteryjne: zapalenie wyrostka robaczkowego, stawów, kości, wsierdzia, ostre zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenie krwi i najgroźniejsze, uogólnione zakażenie krwi – posocznicę, zwaną również sepsą.

Przeciw pneumokokom można zaszczepić już niemowlęta, które ukończyły drugi miesiąc życia, a specjaliści uważają, że jest to najskuteczniejsza metoda ochrony ponieważ bakterie uodporniły się na wiele antybiotyków, którymi wcześniej skutecznie leczono zakażenia pneumokokowe.

Szczepienie nie jest w Polsce obowiązkowe, a to oznacza, że trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, wiele samorządów pokrywa koszty szczepionek. Również  Gmina Miasta Tarnowa wspólnie z województwem małopolskim rozpoczyna realizacje programu zdrowotnego, w ramach którego można bezpłatnie zaszczepić dziecko.

Program obejmuje dzieci, które nie uczęszczają do żłobka, są zameldowane w Tarnowie i urodziły się w latach 2012 - 2015.

Warto pamiętać, że fakt iż dziecko przebywa głównie w domu, nie oznacza jeszcze, że jest stuprocentowo bezpieczne – pneumokokami może zarazić się wszędzie, nawet podczas spaceru, bo bakteria przenosi się drogą kropelkową.

W ramach programu dzieci można bezpłatnie zaszczepić jedną lub dwoma dawkami szczepionki, w zależności od zastosowanego schematu dawkowania leku i wieku dziecka. Szczepione mogą być maluchy, które nie były nigdy objęte szczepieniami przeciwko pneumokokom oraz te, które są w trakcie realizacji cyklu szczepień, ale nie otrzymały jeszcze wszystkich wymaganych dawek szczepionki. Szczepienia realizowane są w przychodniach wybranych poprzez konkurs ofert. Na terenie Tarnowa są to:

Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o., ul. Kwiatkowskiego 15,
nMedica S. C. Jolanta Nachel i Krzysztof Nachel, ul. Parkowa 2,
Miejska Przychodnia Lekarska Nr I, NZOZ  Sp. z o. o., ul. Chemiczna 12,
Miejska Przychodnia Lekarska Nr II, NZOZ  Sp. z o. o., ul. Mościckiego 14,
Miejska Przychodnia Lekarska Nr III, NZOZ Sp. z o. o., ul. Wałowa 22,
Miejska Przychodnia Lekarska Nr IV, NZOZ Sp. z o. o., ul. Oś. XXV lecia PRL 3a,
NZOZ Miejska Przychodnia Lekarska Nr 5 Sp. z o. o., ul. Długa 18,
CenterMed Sp z o. o., Plac Sobieskiego 2,
Centrum Medyczne KOL – MED. SP ZOZ, Plac Dworcowy 6,
Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o.,  ul. M. Curie – Skłodowskiej 1

 

Łączna wartość programu w tym roku wyniesie ponad 160 tys. złotych, co pozwoliło na zakup 558 dawek szczepionki. Dzieci, które są pod opieką placówek sprawujących opiekę całodobową oraz te uczęszczające do żłobków, zostaną objęte innym programem także bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom.

10.09.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |