Nie dać się depresji

 Jesień to pora roku podczas której najczęściej pojawiają się depresyjne nastroje. Jeżeli przygnębienie, nieustanne zmęczenie i częsty ból głowy trwają przez dłuższy czas, pora na wizytę u specjalisty. Pomoc uzyskać można w Ośrodku Psychoterapii Centrum Zdrowia Tuchów.

 

Rozpoczyna się jesień, pora kiedy najczęściej pojawiają się depresyjne nastroje. Jeżeli charakterystyczne objawy choroby pojawiają się codziennie i trwają dłużej niż dwa tygodnie, nie należy ich lekceważyć.

Depresja to jedna z chorób, której leczeniem zajmuje się Ośrodek Psychoterapii Centrum Zdrowia Tuchów. Osoby dotknięte tym schorzeniem, ale także innymi dolegliwościami leczonymi przez psychiatrów, mogą tu uzyskać pomoc bezpłatnie, w ramach kontraktu placówki z Narodowym  Funduszem Zdrowia.

Nieleczona depresja zazwyczaj się nasila, dlatego wcześnie podjęte leczenie daje szansę na trwałą poprawę i zapobieżenie nawrotom choroby. Do niepokojących symptomów mogących świadczyć o depresji należą: poczucie ciągłego zmęczenia, ociężałość, smutek, przygnębienie, utrata zainteresowań, niechęć do pracy i życia, trudności ze skupieniem uwagi, zamartwianie się, unikanie spotkań ze znajomymi, wczesne budzenie się, brak apetytu, bóle głowy.

Ze specjalistami pracującymi w Tuchowie przy ulicy Kolejowej 8b można się skontaktować telefonicznie pod numerem 14 653 52 49. Do psychiatry nie trzeba mieć skierowania, nie obowiązuje też rejonizacja. Pierwszy kontakt pacjenta ze specjalistą  następuje zazwyczaj przez działające w Ośrodku: Poradnię Zdrowia Psychicznego i  Poradnię Psychologiczną. Lekarze w tych placówkach tylko w tym roku udzielili już prawie 800 porad.

Specjalistyczna terapia dla osób, które wymagają leczenia, odbywa się w Dziennym Oddziale Psychiatrii. Pacjenci po uzyskaniu skierowania z poradni przychodzą do Oddziału przez pięć dni w tygodniu, na pięć godzin dziennie. Biorą udział w licznych zajęciach terapeutycznych, realizowanych przez zespół specjalistów w zakresie: psychiatrii, psychologii, psychoterapii i terapii zajęciowej. Mają także zagwarantowany posiłek. Uczestniczą też w treningach kształtujących określone umiejętności np. kulinarne oraz poprawiających ich sprawność w zakresie komunikacji czy asertywności.

Pomoc w Oddziale uzyskują  osoby cierpiące na zaburzenia lękowe, adaptacyjne, osobowościowe czy nastroju. Zespół terapeutów oferuje też konsultacje dla rodzin i bliskich pacjentów. W Ośrodku działają ponadto dwie poradnie leczenia uzależnień, które w tym roku udzieliły blisko 150 porad. Trafiają do nich osoby mające problemy z uzależnieniem od narkotyków czy leków, ale także uzależnione od hazardu, zakupów czy Internetu. Dominują jednak chorzy, uzależnieni od alkoholu, poddawani specjalistycznej terapii, trwającej nawet 20 miesięcy.

W leczenie - w ramach partnerskiego programu wsparcia - zaangażowały się samorządy z terenu powiatu tarnowskiego.  W programie uczestniczy w tym roku osiem gmin. Dzięki temu od stycznia w Tuchowie i Wojniczu zorganizowano ponad 500 sesji terapii indywidualnej i grupowej. Ośrodek prowadzi także leczenie domowe. Obejmuje ono wizyty w miejscu zamieszkania pacjentów ze schorzeniami psychicznymi. Dotyczy to osób, które, ze  względu na stan zdrowia lub trudności z dojazdem nie mogą korzystać z leczenia w poradniach. Specjaliści przyjmują zgłoszenia pacjentów, kwalifikujących się do objęcia tą formą opieki i po pozytywnej kwalifikacji plan terapeutyczny ustalany jest indywidualnie.

23.09.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |