Dobiegła końca budowa Ośrodka Psychiatrii przy szpitalu im. Św. Łukasza w Tarnowie. Na razie to tylko gołe ściany, ale placówka ma zostać z pełni wyposażona do końca roku, tak, by można było powalczyć o kontrakt w NFZ i w przyszłym roku rozpocząć normalne funkcjonowanie. Miejsce znajdzie tu 70 pacjentów.
Prawie 23 miliony złotych kosztowała budowa Ośrodka Psychiatrii, który powstał przy Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie. Budynek Ośrodka jest kolejnym obiektem tworzącym kompleks szpitala. Poza oddziałem stacjonarnym w placówce przewidziana jest Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Poradnia Psychosomatyczna. W ramach Ośrodka funkcjonował będzie także Zespół Leczenia Środowiskowego, którego podstawowym celem jest objęcie opieką na jak najwcześniejszym etapie choroby, w miejscu zamieszkania chorego, bez potrzeby separacji od najbliższych, a także bez konieczności przerywania pracy czy nauki.
W samej placówce opieką będzie mogło zostać objętych 70 pacjentów. Podstawowe pomieszczenia Ośrodka to pokoje z pomieszczeniem umożliwiającym stały nadzór nad przebywającymi w nich pacjentami, sale terapeutyczne, pokój badań, pokój zabiegowy, pokoje psychologa, pokój odwiedzin, dyżurka pielęgniarska, kuchnia, jadalnia i łazienka pacjentów.
W ośrodku zatrudnionych będzie 11 lekarzy i sześcioro terapeutów. Podczas uroczystego otwarcia Ośrodka gościem specjalnym była Anna Dymna, która wcześniej odwiedziła także budowę hospicjum Via Spei. - Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego – mówiła Anna Dymna, podkreślając jak ważne dla sprawnego funkcjonowania społeczeństwa jest właśnie dbanie o psychikę.
Podczas uroczystości zaproszeni goście wielokrotnie powtarzali, że dzięki ośrodkowi region tarnowski przestanie być białą plamą na mapie opieki psychiatrycznej. - Najważniejsi są ludzie, którzy będą tutaj leczeni i ci, którzy będą się nad nimi pochylać. Chcemy realizować jak najlepszy, jak najbezpieczniejszy model psychiatrii, który pomaga chorym i nie izoluje ich od najbliższych – mówiła Anna Czech, dyrektor szpitala. - Możemy swobodnie powiedzieć, że od dzisiaj system ochrony zdrowia subregionu tarnowskiego jest kompletny – dodał Roman Ciepiela, prezydenta Tarnowa.
Tarnowski Ośrodek do końca roku powinien zostać w pełni wyposażony. Potem pozostanie walka o kontrakt w NFZ i wszyscy wierzą, że w przyszłym roku pojawią się pierwsi pacjenci.