Centrum Sztuki Mościce zaprasza 6 listopada o godzinie 18.00 na kolejne spotkanie z cyklu „Za horyzont domu”. Gościem spotkania będzie będzie Sebastian Bielak, który opowie o swojej wyprawie na Alaskę. Bilety kosztują 10 złotych. Spotkaniu towarzyszyć będzie projekcja filmu „Grizzly Man” oraz wystawa, którą oglądać będzie można w CSM do 6 grudnia.
Sebastian Bielak, nauczyciel akademicki, publicysta, fotograf, autor kilku książek i wystaw fotograficznych będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu „Za horyzont domu” w Centrum Sztuki Mościce.
- Pewnego dnia, kierując się marzeniami i potrzebą doświadczenia na własnej skórze czym jest prawdziwa wolność oraz dzika przyroda, wybrałem się na Alaskę. Spędziłem tam trzy miesiące, w czasie których zwiedziłem południe stanu (Półwysep Kenai) oraz środkową jego część, obejmującą Wyżynę Środkowego Jukonu – opowiada o swojej podróży na Alaskę Sebastian Bielak. - Wyprawa na Alaskę była połączeniem przyjemnego z pożytecznym: z jednej strony chciałem zobaczyć tę odległą krainę, móc po niej podróżować oraz podziwiać jej piękno. Z drugiej strony zamierzałem zdobyć praktyczną wiedzę oraz doświadczenie na temat funkcjonowania systemu ochrony przyrody w tej części Ameryki Północnej. W efekcie zdecydowałem się na staż w trzech parkach Alaski: Kenai, Koyukuk i Nowitna, który pozwolił pogodzić obydwa aspekty.
Pokłosiem wyprawy są dwie książki, z których pierwsza już się ukazała - jest to album o alaskańskiej przyrodzie zatytułowany „Parki narodowe i rezerwaty Alaski”.
Spotkanie w CSM odbędzie się 6 listopada o godzinie 18.00. Będzie mu towarzyszyć projekcja filmu Wernera Herzoga „Grizzly Man" oraz wystawa, którą będzie można oglądać do 6 grudnia.
Sama prelekcja została podzielona tematycznie na dwie części: pierwsza prezentuje położony na południu Alaski Półwysep Kenai, jego górskie i polodowcowe krajobrazy oraz tutejszą florę i faunę, miasteczka, problemy ekologiczne z jakimi borykają się Alaskańczycy, a także wolontariat i funkcjonowanie parku Kenai.
Druga część prezentacji poświęcona jest Dolinie Jukonu położonej w głębi kontynentalnej Alaski. Prezentuje ona krajobrazy i ekosystemy charakterystyczne dla rozległej doliny największej rzeki Alaski, wspomina o gorączce złota z Klondike oraz przybliża codzienne życie ludzi, zarówno białych przybyszów, jak również rdzennych Indian Atabasków, którzy zamieszkują niewielkie wioski ukryte w głębi niedostępnej tajgi.
Bilety na spotkanie kosztują 10 złotych.