Część 6: Poród - nic nie może nas zaskoczyć

 Każda mama z niecierpliwością czeka na swoje maleństwo. W ostatnich dniach przed terminem porodu bądźmy przygotowane na to, że w każdej chwili może nadejść ten ważny moment. W pierwszej kolejności mogą pojawić się skurcze przepowiadające. Są one krótkie, nieregularne i same mijają. Nie ma obawy, że pomylimy je ze skurczami porodowymi, które występują regularnie, są coraz mocniejsze i utrzymują się co najmniej godzinę. Przerwy między nimi są coraz krótsze. Pamiętaj - skurcze porodowe nie mijają nawet przy zmianie pozycji.

 

Warto wiedzieć, że kilka godzin lub kilka dni przed porodem może nastąpić odejście czopu śluzowego. Jest to oznaka, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać. Wody płodowe mogą odpłynąć w dużej ilości lub mogą delikatnie się sączyć. Jest to również moment rozpoczęcia porodu. Jeżeli wody płodowe są zielone lub pojawi się krwawienie z dróg rodnych,  trzeba się zgłosić do szpitala jak najszybciej. Na izbie przyjęć położna posłucha tętna płodu, zmierzy ciśnienie krwi, powiadomi lekarza położnika o twoim przybyciu. Wypełnicie całą dokumentacje, która jest niezbędna podczas pobytu w szpitalu.

Poród dzieli się na cztery okresy:

-I okres porodu trwa od momentu wystąpienia regularnej akcji skurczowej do całkowitego rozwarcia szyjki macicy. Skurcze są coraz mocniejsze i częstsze.

-II okres porodu liczony jest od momentu pełnego rozwarcia szyjki macicy do urodzenia dziecka. U kobiety rodzącej po raz pierwszy trwa do dwóch godzin, natomiast u pozostałych pań zazwyczaj krócej. Po urodzeniu każdy noworodek w stanie dobrym zostaje przytulony do mamy. Ma założone dwa identyfikatory. Jest osuszony i okryty, co zabezpiecza go przed utratą ciepła. Na pępowinę zakładane są zaciski. Jest ona przecinana po ustaniu tętnienia. Może to zrobić ojciec dziecka. Położnej podczas porodu towarzyszą lekarz ginekolog i neonatolog. Ocena dziecka w skali Apgar następuje natychmiast po porodzie.

-III okres porodu to wydalanie łożyska. Ten okres trwa do 30 minut, nie jest bolesny.

- IV okres porodu to tzw. wczesny okres poporodowy. Dwie godziny po porodzie obserwujemy samopoczucie mamy, kontrolujemy parametry życiowe, obkurczanie macicy i krwawienie z dróg rodnych. Obserwujemy noworodka. Po dwugodzinnej obserwacji kobieta  wraz z maluszkiem przewieziona zostaje na oddział położniczy.

Podczas porodu proponujemy aktywność, swobodne przyjmowanie różnych pozycji, wykorzystanie piłki, drabinki i materaca. W doborze właściwych ćwiczeń może pomóc rehabilitantka okołoporodowa. Można też skorzystać z immersji wodnej – stosowanej głównie  dla łagodzenia bólu i zrelaksowania w I okresie porodu.

Niektóre mamy jako metodę łagodzenia bólu wybierają gaz rozweselający. Jeżeli pacjentka sobie życzy i nie ma przeciwwskazań medycznych, lekarz anestezjolog aplikuje bezpłatne znieczulenie zewnątrzoponowe.

Edyta Wrona

położna koordynująca oddziału położnictwa CZT

26.11.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |