Dziesięć małopolskich miejscowości odwiedzili w mijającym roku lekarze onkolodzy ze szpitala św. Łukasza w Tarnowie. W zorganizowanych tam spotkaniach dotyczących wczesnego wykrywania raka uczestniczyło w sumie prawie tysiąc osób. Wszystko w ramach zakończonej właśnie, IV edycji programu przebiegającego pod znaczącym hasłem „Przechytrzyć raka”.
Szpital św. Łukasza w Tarnowie zakończył i podsumował realizację IV edycji programu„Prozdrowotne oddziaływanie edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce”, realizowanego pod hasłem „Przechytrzyć raka”. - Celem programu jest pobudzanie czujności onkologicznej – mówi Anna Czech, dyrektorka szpitala. - Podjęliśmy się jako szpital realizacji programu, bo wiemy, w jakim stanie trafiają do nas pacjenci. Często lekarz może już tylko uśmierzać ból, czasami trochę przedłużyć życie, ale to wszystko. Na leczenie jest już zbyt późno.
W spotkaniach zorganizowanych w 10 małopolskich miejscowościach uczestniczyło w sumie prawie tysiąc osób. O objawach chorób nowotworowych, wpływu na ich rozwój stylu życia i konieczności wykonywania badań profilaktycznych opowiadali dr Maria Srebro-Stańczyk i prof.Leszek Kołodziejski. - Od lat edukujemy zarówno pod względem prozdrowotnego trybu życia jak i wczesnego wykrywania raka. Rak to druga, po chorobach układu krążenia, najczęstsza przyczyna śmierci. Dominuje tu rak piersi i rak jelita grubego. A przecież obydwa nowotwory odpowiednio wcześnie zdiagnozowane dają szansę całkowitego wyleczenia – mówi prof. Kołodziejski. Podczas spotkań ich uczestnicy mieli możliwość nie tylko zadawania pytań i dyskusji na temat chorób nowotworowych. Mogli także, za pomocą fantomów, poznać techniki samobadania piersi. - Zainteresowanie spotkaniami z roku na rok jest coraz większe. Zauważamy też zmianę optyki tych spotkań. Gdy rozpoczynaliśmy realizacje programu po raz pierwszy, dominowała obawa i lęk przed zadawaniem pytań. Teraz jest wyraźnie większa otwartość. Na spotkaniach pojawia się też coraz więcej ludzi młodych. W tym roku przedział wiekowy obejmował i gimnazjalistów i studentów i uczestników Uniwersytetów III Wieku. Mamy nadzieję, że informacje, które staramy się przekazać utkwią im w pamięci na tyle długo, że w razie konieczności potrafią rozpoznać u siebie lub u osób w swoim otoczeniu pierwsze niepokojące objawy – mówi dr Maria Srebro-Stańczyk.