Rekordowa liczba turystów

 Prawie 14 miliona turystów odwiedziło Małopolskę w 2015 roku. To dane z najnowszego raportu z badania ruchu turystycznego w województwie małopolskim. Liczba turystów wzrosła o 6,2%, a ich wydatki w regionie były większe aż  o 18,7%. Wśród osób, które przyjechały w ubiegłym roku do Małopolski, około trzech milionów to turyści z zagranicy.

 

13,9 miliona turystów odwiedziło Małopolskę w roku 2015. - To bardzo dobre wiadomości dla Małopolski. Przyjeżdża do nas coraz więcej turystów, a to oznacza, że Małopolska jest ciągle bardzo popularnym miejscem odwiedzin, zarówno wśród osób z Polski, jak i z zagranicy - mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Wśród osób, które przyjechały w 2015 roku do Małopolski, około 2,9 miliona to turyści z zagranicy. Szacowane wydatki wszystkich odwiedzających region w 2015 roku wyniosły ponad 13,2 miliarda zł, co oznacza wzrost aż o 18,7% w porównaniu  do 2014 roku. - Nie tylko przyjechało do nas więcej turystów, ale zostawili u nas o wiele więcej pieniędzy. Jesteśmy bezkonkurencyjni jeśli chodzi o miejsca turystyczne w Polsce, ale najwyższy czas, aby mówić o tym również w kategoriach biznesowych. Turystyka to potężny biznes, o który trzeba dbać i któremu warto stwarzać odpowiednie warunki do rozwoju - dodaje Leszek Zegzda.

W 2015 roku Małopolskę odwiedzili turyści z 53 państw. Najwięcej przyjechało mieszkańców  Wielkiej Brytanii (20,3%) i Niemiec (16,3%). Na dalszych miejscach znaleźli się turyści z Francji, Włoch, Hiszpanii, Holandii i Stanów Zjednoczonych (od 4,5% do 6,1%). Badania wskazują, że wśród turystów  nieznacznie przeważają kobiety. Polskie pochodzenie posiada 37% odwiedzających spoza Polski, a 41% z nich ma rodzinę w Polsce.

Najczęściej wskazywane cele wizyty w województwie małopolskim to wypoczynek, turystyka aktywna oraz zwiedzanie zabytków. Turyści z zagranicy zdecydowanie wolą zwiedzać, natomiast turystykę aktywną chętniej wybierają Polacy.

Osoby odwiedzające Małopolskę za największą jej atrakcje uznają niezmiennie Kraków, a w drugiej kolejności: Zakopane oraz Wieliczkę. W czołówce znajdują się też Wadowice (Dom Jana Pawła II) oraz Oświęcim (Muzeum Auschwitz-Birkenau). Badanie ruchu turystycznego w województwie małopolskim w 2015 roku prowadzone było z wykorzystaniem ankiet  bezpośrednich i objęło 6270 osób odwiedzających Małopolskę. Badania realizowano w 28 miejscach – w sezonie zimowym (styczeń/luty) oraz letnim (lipiec/sierpień). Wśród ankietowanych 16,1% stanowili odwiedzający zagraniczni. Dane zostały uzupełnione  o informacje z Głównego Urzędu Statystycznego oraz statystyki prowadzone w  najbardziej atrakcyjnych miejscach  województwa.

26.01.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |