W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku w dniu 15 listopada, dyskutowano m.in. na temat znaczenia i dostępności szczepień oraz profilaktyki chorób zakaźnych u dzieci. W ramach małopolskiego programu o dofinansowanie na realizację bezpłatnych szczepień mogą się starać wszystkie małopolskie powiaty. Tymczasem w 2016 roku program realizuje dziewięć jednostek samorządu terytorialnego.
Są skierowane do najmłodszych Małopolan – tych poniżej trzeciego roku życia. Mowa o bezpłatnych szczepieniach przeciwko pneumokokom, które już po raz trzeci odbywają się w ramach programu profilaktycznego realizowanego przez samorząd województwa małopolskiego we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Podczas spotkania w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku w dniu 15 listopada, dyskutowano m.in. na temat znaczenia i dostępności szczepień oraz profilaktyki chorób zakaźnych u dzieci. Zachęcano również przedstawicieli samorządów do wzięcia udziału w „Programie zdrowotnym dotyczącym profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce” w kolejnych latach.
W ramach małopolskiego programu o dofinansowanie na realizację bezpłatnych szczepień mogą się starać wszystkie małopolskie powiaty. W 2016 roku program realizuje dziewięć jednostek samorządu terytorialnego - miasta: Nowy Sącz, Kraków, Tarnów oraz powiaty: brzeski, tarnowski, wielicki, nowotarski, proszowicki i krakowski. Bezpłatne szczepienia przeznaczone są w pierwszej kolejności dla dzieci urodzonych w latach 2013-2016. - Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pytają o niego zarówno rodzice jak i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak, odpowiedzialny za obszar ochrony zdrowia. - W pierwszym roku realizacji do współpracy z nami przystąpiła jedna jednostka samorządu terytorialnego, dzisiaj jest ich już dziewięć. Do przystąpienia do programu zachęcamy oczywiście kolejne powiaty, tym bardziej, że program będziemy realizować do 2020 roku, niezależnie od wprowadzenia do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom dla dzieci urodzonych od 1 stycznia przyszłego roku.
Zakażenia pneumokokowe są wśród dzieci najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego takich jak: zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok, zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz najczęstszą przyczyną pozaszpitalnego zapalenia płuc. Choroba może też rozwinąć się jako zakażenie inwazyjne w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, posocznicy, zapalenia stawów, wsierdzia. Może dojść do niewydolności wielonarządowej, m.in. zaburzeń oddychania, krążenia, a w ich wyniku niestety do śmierci.
Do tej pory w Polsce szczepienia przeciwko pneumokokom były finansowane jedynie dzieciom z grup ryzyka oraz wcześniaków. Od 2017 roku bezpłatnymi szczepieniami objęte zostaną wszystkie dzieci, które urodzą się po 31 grudnia 2016 roku.
- Jako lekarz praktyk, na co dzień mający do czynienia z chorymi dziećmi bardzo się cieszę na tę zmianę. Musimy jednak pamiętać, że po jej wejściu w życie ochronę otrzymają dzieci nowo narodzone, a przecież musimy myśleć też o tych starszych, których zmiany nie obejmą, a dla których ochrona przed bakteriami jest także bardzo ważna. Program realizowany w naszym województwie do doskonałe uzupełnienie programu ministerialnego. Zachęcam powiaty i gminy, aby do niego dołączały – podsumowuje dr n. med. Hanna Czajka, z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, która jest autorką oraz koordynatorem programu w Małopolsce.