Wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej winne są złe nawyki powstałe jeszcze w dzieciństwie. Są na to sposoby, bo nowoczesne aparaty ortodontyczne potrafią czynić cuda. Na rynku jest szeroka gama aparatów metalowych, ceramicznych i porcelanowych. Wszystkie mają jednak jedną wspólną cechę - są widoczne na pierwszy rzut oka. Jest jeszcze inne rozwiązanie, które wkracza do polskich gabinetów ortodontycznych – aparat lingwalny.
Na aparat ortodontyczny decydujemy się głównie ze względów estetycznych, choć powinno się go zakładać przede wszystkim dla zdrowia. Na rynku wybór aparatów jest duży, ale czy to metalowe, czy ceramiczne czy porcelanowe, mają jedną wspólną cechę – widać je na pierwszy rzut oka. Dla typowego, mocno widocznego aparatu ortodontycznego doskonała alternatywą może być niewidoczny aparat lingwalny. Pierwsze aparaty lingwalne powstały około 40 lat temu w USA i Japonii. Ich działanie polegało na tym, że zamki aparatów ortodontycznych przyklejano do wewnętrznej strony zębów, od strony języka. Nowoczesna metoda nie zdała wtedy egzaminu, bo technologia była jeszcze zbyt słabo rozwinięta. Obecnie aparaty lingwalne sprawdzają się znakomicie, zaspokajając gusta wszystkich, którzy z jakichś powodów nie chcą lub nie mogą nosić tradycyjnych aparatów ortodontycznych. W grę wchodzi nie tylko estetyka, ale również przyczyny zdrowotne – ten rodzaj aparatu zmniejsza ryzyko próchnicy i jest świetnym rozwiązaniem dla pacjentów ze słabszym szkliwem. Aparaty lingwalne produkowane są w laboratorium Incognito w Bad Essen w Niemczech.
Jak działa aparat lingwalny?
Aparat lingwalny zbudowany jest ze stopu złota i irydu. Składa się z cienkich łuków i zamków lingwalnych. To jedyna, bardzo atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Aparat lingwalny działa w podobny, choć bardziej precyzyjny sposób. Również czas leczenia takim aparatem jest zbliżony do czasu leczenia aparatami tradycyjnymi. Różnice między aparatem lingwalnym, a pozostałymi aparatami łatwo zauważyć - zamki znajdują się po stronie wewnętrznej zębów, aparat jest niewidoczny, brak pierścieni i ligatur.
Dlaczego warto spróbować?
Jeśli pacjent nie chce słyszeć o widocznych na pierwszy rzut oka zamkach i w związku z tym jest zdecydowany na bardziej kosztowne leczenie, aparat lingwalny będzie idealnym rozwiązaniem. Aparat mogą nosić osoby w każdym wieku, które mają zęby stałe, aparat obniża ryzyko próchnicy, chroni szkliwo i obniża ryzyko odwapnień, dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta, jest wygodny w użytkowaniu, a dzięki użyciu nowoczesnej technologii jeszcze przed zakończeniem leczenia można zobaczyć końcowy efekt.
Jakie są przeciwwskazania do noszenia aparatu?
Jedynym przeciwwskazaniem zastosowania aparatu lingwalnego są choroby przyzębia. Aby założyć aparat potrzebna jest bowiem wystarczająca ilość korony zęba.
Gdzie można założyć stały aparat lingwalny?
Najlepiej zrobić to w certyfikowanym gabinecie lingwalnym. W Polsce wciąż jeszcze niewielu ortodontów posiada stosowny certyfikat, uprawniający do zakładania tego typu aparatów. Z Tarnowa najbliżej jest do Krakowa, gdzie w certyfikowanej klinice "Ortolingwa" jest możliwość założenia wszystkich rodzajów aparatów lingwalnych. Gabinet "Ortolingwa" zlokalizowany jest w centrum Krakowa.
Więcej informacji i kontakt znajduje się na stronie internetowej http://www.orto.info.pl/